Türkiye Cumhuriyeti

Bükreş Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Türkiye-Romanya İkili Ekonomik İlişkileri, 02.03.2016

Ekonomik ve ticari ilişkilerimiz Romanya ile işbirliğimizin önemli bir boyutunu teşkil etmektedir. Türkiye ve Romanya Balkanlar’da birbirlerinin en büyük ticaret ortağıdır. Ülkemiz ayrıca Romanya’nın AB dışındaki en büyük ticaret ortağı olup, genel tablo içinde en çok ihracat yaptığı 6. ülkedir. İkili ticaret hacmimiz 2014 yılında 6,3 milyar Dolar, 2015 yılında ise 5,4 milyar Dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Romanya’ya belli başlı ihraç maddeleri arasında otomotiv yedek parçaları, taşıt araçları, demir çelik ürünleri, tarım ürünleri ve makine sanayi ürünleri yer alırken, Romanya’dan belli başlı ithal ürünleri arasında demir çelik hurdası, demir çelik mamulleri, işlenmiş petrol ürünleri, taşıt araçları, telefon cihazları, otomotiv yedek parçaları, ayçiçeği tohumu ve kimyasal gübre yer almaktadır.

Ekonomik ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi bakımından sahip olduğumuz en büyük avantaj uzun süredir Romanya’da bulunan ve yerel çalışma şartlarına uyum sağlamış çok sayıda Türk işadamının varlığıdır. Romanya'da  10.000’in üzerinde Türk firması toptan ve perakende ticaret, imalat ve hizmet işkollarını kapsayan geniş bir yatırım aralığında aktif olarak faaliyet göstermektedir. Bunlar arasında tarımsal ve gıda maddeleri üretimi de dahil olmak üzere önemli imalat ve inşaat yatırımları, bankacılık, gayrimenkul, basın yayın, internet hizmetleri ve sağlık yatırımları yer almaktadır.

Romanya yaklaşık 6,5 milyar dolarlık yatırım sermayesiyle bölgedeki Türk yatırımları için bir üs haline gelmiştir. Halen 10.000 civarında aktif Türk firması Romanya’da faaliyet göstermektedir. Önemli yatırımcılarımız arasında Arctic (Arçelik), Credit Europe (Fibabank), Anchor (Özyeğin), Garantibank, Kastamonu Entegre, Rulmenti (Kombassan), Kanal D, Erdemir, Ülker, Şişecam ve Eti gibi şirketlerimiz de bulunmaktadır.

Ülkemiz Romen turistlerin en çok tercih ettiği merkezlerden biri konumundadır. 2015 yılında ülkemizi ziyaret eden Romen turist sayısı 440 bine ulaşmıştır. Buna bağlı olarak, iki ülke arasındaki uçuş seferlerinde de önemli artış olmuştur. THY ve Pegasus, İstanbul-Bükreş hattında sırasıyla 21 ve 5 olmak üzere haftada toplam 26, Romen Havayolları TAROM ise, haftalık olarak İstanbul-Bükreş hattında 13, İstanbul-Yaş hattında 2 tarifeli sefer düzenlemektedir. Ayrıca, 2013 Haziran ayında haftada 4 defa olmak üzere Köstence-İstanbul seferleri başlatılmıştır.

Romanya'daki örgütlü Türk sermayesinin büyük bölümü Romanya Türk İşadamları Derneği (TİAD) çatısı altında toplanmıştır. TİAD Türkiye ile Romanya arasındaki ticari, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkileri geliştirmeye matuf başarılı faaliyetler gerçekleştirmektedir. 2015 başında ayrıca MÜSİAD Bükreş Şubesi faaliyete geçmiştir.