Büyükelçi Osman Koray Ertaş’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 95. Yıldönümü Vesilesiyle Düzenlenen Konserde Yaptığı Konuşma

Bükreş Büyükelçiliği 29.10.2018

Kıymetli vatandaş ve soydaşlarımız,

Bu akşam Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıldönümünü Bükreş’te sizlerle birlikte kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve vatan için canlarını feda eden şehitlerimizi bu vesileyle bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Onların ortaya koyduğu muasır medeniyet hedefi doğrultusunda, demokratik, laik ve müreffeh bir Türkiye için kararlılıkla ilerlemeyi sürdüreceğiz.

Güçlü birer müttefik ve stratejik ortak olan Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkiler Romanya'daki Türk toplumunun katkılarıyla her geçen yıl daha da gelişmektedir. Sizler, buradaki çalışmalarınız ve Romen toplumuyla geliştirdiğiniz yakın bağlarla, bu işbirliğinin somut örneklerini ortaya koymaktasınız. Bugün Romanya’da vatandaşlarımızın ekonomik ve sosyal hayatın hemen her alanında başarılar sergilemelerinden gurur duyuyoruz.

Şüphesiz insani boyutta ülkelerimiz arasındaki en değerli bağlardan birini aramızda temsilcileri bulunan Türk-Tatar soydaşlarımız teşkil etmektedir. Sizler sadece asli unsuru olduğunuz Romen toplumuna değil, ikili ilişkilerimize de zenginlik katmakta,ülkelerimiz arasında güçlü ve kalıcı bir köprü oluşturmaktasınız. Soydaş ve vatandaşlarımızın buradaki mevcudiyetlerini birlik ve beraberlik içinde ve ülkelerimizin ortak yararı doğrultusunda daha da güçlendireceklerine inanıyorum.

İki stratejik ortak olan Türkiye ile Romanya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 140. yıldönümü olan bu yıl Cumhuriyet Bayramı’nı ülkemizden değerli sanatçıların vereceği özel bir konserle kutlayacağız. Bayram coşkumuza müzikle eşlik etmeyi kabul eden sanatçılarımıza, bu etkinliğin gerçekleştirilmesine destek veren toplumumuzun değerli üyelerine, gönüllü genç kardeşlerimize, sevincimizi paylaşmak için aramızda bulunan Romen dostlarımıza ve tabii ki bu etkinlik için uzun süredir emek veren Büyükelçiliğimizin değerli mensuplarına huzurunuzda teşekkürlerimi sunuyorum.

Değerli arkadaşlar,

Sizlerle birlikte Romanya’da beşinci ve sonuncu kez Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum. Bildiğiniz üzere, Romanya’daki dört yıllık görevimin artık sonuna geldim. Bu dönem, 15 Temmuz hain darbe girişimi ile FETÖ, PKK, DEAŞ terörü olmak üzere birçok badireyi milletimizin tek yürek olarak atlattığı bir süreç oldu. Sizler de yurtdışında bu milli mücadeleye büyük katkılar sundunuz. Bütün bu sınamalara rağmen, iki ülke ilişkilerini daha ileriye taşımayı elbirliğiyle başardığımıza ve büyük bir aile olarak ülkemizi layıkıyla temsil ettiğimize inanıyorum. Benden sonra Büyükelçilik görevini devralacak olan değerli meslektaşıma da bana gösterdiğiniz hüsnü kabulü göstereceğinizden eminim. Bu vesileyle hepinize bir kez daha minnet duygularımı ifade etmek isterim.

Bayramımız kutlu olsun.