Türkiye Cumhuriyeti

Bükreş Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Ertaş'ın Anadolu Ajansı Mülakatı , 07.04.2015

'Ziyaret Türk günü gibi geçti'

 • 07 Nisan 2015 11:23 (Son güncelleme 07 Nisan 2015 11:28)

  Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Ertaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bükreş ziyareti ile ilgili olarak, "Ziyaret günü adeta bir Türk günü gibi geçti. İlişkilerin stratejik niteliği bir kez daha teyit edildi" dedi.

  BÜKREŞ

  Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Koray Ertaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Bükreş’e yaptığı ziyareti değerlendirirken, ziyaret gününün adeta bir Türk günü gibi geçtiğini, ilişkilerin stratejik niteliğinin bir kez daha teyit edildiğini söyledi.

  Ertaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Romanya’yı müstakbel müttefiki görerek Romanya’nın NATO üyeliğine başından itibaren büyük destek verirken, Romanya da Türkiye’nin AB üyeliğine güçlü destek verdiğini söyledi.

  Romanya’nın demokrasiye geçişinin ardından geçen 25 yıl boyunca Türkiye-Romanya ilişkilerinin “hep olumlu yönde ilerlediğini” belirten Ertaş, “Kökleri iki halk arasındaki tarihi yakınlığa uzanan karşılıklı anlayış ilişkilerimizin geleceğine de damga vuracak. Geleceğe dönük hedeflerimizin başında ülkelerimiz arasındaki mükemmel siyasi ilişkileri, bölgesel istikrar, işbirliği ve refahın artırılması yolunda kullanmak ve ekonomik ve ticari konularda halklarımızın yararına olan güçlü işbirliğimizi derinleştirmek gelmektedir” diye konuştu.

  Büyükelçi Ertaş, Türkiye'nin yurt dışındaki Türk yatırımları için önemli bir üs haline gelen Romanya’daki ekonomik varlığını artırmayı hedeflediğini, iki ülkenin gayet dengeli olan ikili ticaret hacmini artırmak için de ilgili tüm paydaşlarla birlikte çalıştığını ifade etti.

  Romanya’da yaşayan Türk ve Tatar kökenli soydaş ve vatandaşların, içinde bulundukları huzurlu ortamın muhafazası ve başta dil ve din olmak üzere kültürel ihtiyaçlarının karşılanmasının da gelecek hedefleri arasında bulunduğunu dile getiren Ertaş, “Bunun için Romen dostlarımızla işbirliği halinde atmakta olduğumuz adımları sürdüreceğiz” ifadesini kullandı.

  Büyükelçi Koray Ertaş, ikili ilişkilerin geleceği ile ilgili şunları söyledi:

  “Örnek ilişkilerimiz Karadeniz havzası ve Balkanlar’da barış ve refahın tesisi için hayati önem taşıyor. İki ülke makamları arasında yıllar içinde oluşan yakın temas ve işbirliğinden istifadeyle bölgesel sorumluluğumuzu yerine getirmek için ayrıca çaba göstermekteyiz. Balkanlar’da ortak tarihten barış ve işbirliği çıkarabilen ender milletler olarak bu konuda bizlere büyük görev düşmektedir.”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen hafta Romanya'yı ziyaretine değinen Büyükelçi Ertaş, “Tüm Romen dostlarımız Sayın Cumhurbaşkanımız ve heyetimize büyük hüsnü kabul gösterdiler” dedi. Ertaş, Erdoğan'ın göreve kısa süre önce başlayan Cumhurbaşkanı Yohannis’in davetlisi olarak Romanya’yı ziyaret eden ikinci devlet başkanı olduğunu söyledi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’a büyük yakınlık gösteren Romanya Başbakanı Victor Ponta ile yapılması planlanan 10 dakikalık görüşmenin yaklaşık bir buçuk saat sürdüğünü anımsatan Büyükelçi Ertaş, ziyaretin “içerik açısından da başarılı geçtiğini, görüşmelerde ikili ilişkilerin gündeminde bulunan siyasi, ekonomik, ticari, kültürel konuların yanı sıra Romanya’daki soydaş ve vatandaşlara dair her konunun detaylı şekilde ele alındığını kaydetti.

  Büyükelçi Ertaş, Karadeniz, AB, NATO, terörizmle mücadele ve Ortadoğu gibi tematik ve bölgesel konuların da görüşmelerde detaylı şekilde gündeme geldiğini dile getirdi.

  Gerek Cumhurbaşkanı Klaus Yohannis, gerekse Başbakan Victor Ponta’nın basına yaptıkları açıklamalarında, Türkiye ile ilişkilere verdikleri önem konusunda güçlü beyanlarda bulunduklarını belirten Ertaş, şu ifadelere yer verdi:

  "Cumhurbaşkanı Yohannis, stratejik ortakları Türkiye’yle ortak hedef ve çıkarları paylaştıklarını belirtirken, Başbakan Ponta Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretinin ilişkilerimizde tarihi bir an olacağını, siyasi ve ekonomik ilişkilerimizin tarihteki en üst seviyesinde olduğunu, Romanya’nın Türkiye ile stratejik ortaklığa ihtiyaç duyduğunu, Türkiye’nin istikameti ve son dönemdeki başarılarının Romanya için bir model oluşturduğunu vurguladı. Romen devlet ve hükümet başkanları, Romanya’nın AB üyeliğimize verdiği güçlü desteği bir kez daha teyit ettiler. Kısa süre önce göreve başlayan Cumhurbaşkanı Yohannis’in selefleri gibi Türkiye ile ilişkilere özel önem vereceğini ortaya koyması, ilişkilerimizin stratejik niteliğinin siyaset ve partiler üstü bir anlayışla sürdüğünü bir kez daha gösterdi. Görüşmelerde ayrıca Cumhurbaşkanı Yohannis’in ülkemizi ziyaret etmesi üzerinde mutabık kalındı."

  Türkiye'nin Bükreş Büyükelçisi Koray Ertaş, ziyaret vesilesiyle Türk işadamlarının karşılaştığı sorunlar, ilave yatırım imkanları ve Türk-Romen işadamlarının üçüncü ülkelerde ortak projeler yürütmesine dair hususların ele alındığını, ayrıca iki ülke arasında 6,3 milyar dolar olan ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması hedefinin teyit edildiğini bildirdi.

  Büyükelçi Ertaş, ziyaretle ilgili değerlendirmelerini şu sözlerle tamamladı:

  "Özetle, yedi yıl aradan sonra Türkiye’den Romanya’ya cumhurbaşkanı seviyesinde yapılan bu ilk ziyarette ilişkilerimizin stratejik niteliği en üst düzeyde bir kez daha teyit edildi. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretinin, Romen makamlarıyla son derece yakın ilişkilerimize geleceğe yönelik önemli katkılar sunduğunu, ayrıca Romanya’da yaşayan Türk toplumu, işadamlarımız ve soydaşlarımız için de büyük bir motivasyon vesilesi olduğunu düşünüyorum."

  Muhabir: İhvan Radoykov