Türkiye Cumhuriyeti

Bükreş Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

2015 Genel Seçimleri Sandık Seçmen Listeleri Hakkında Duyuru , 27.02.2015

Bilindiği üzere, ülkemizde bu yıl yapılacak Milletvekilliği genel seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız da bulundukları ülkelerde kurulacak sandıklarda oy kullanabileceklerdir.
 

Romanya’da ikamet eden vatandaşlarımız da CaleaDorobantilor nr. 72 sector 1 Bucureşti adresinde bulunan Büyükelçiliğimiz kançılarya binası ile Bulevardul Ferdinand nr. 82 Constanta adresinde bulunan Köstence Başkonsolosluğumuz kançılaryasında oy verebileceklerdir.

Romanya’da oy kullanma tarihleri Yüksek Seçim Kurulu tarafından 28 Mayıs – 31 Mayıs 2015 olarak tespit edilmiştir. Oy verme işlemi bu tarihler arasında her gün saat 10:00’da başlayacak ve 19:00’da sona erecektir.

Vatandaşlarımızın Milletvekilliği genel seçimlerinde oy kullanabilmeleri için öncelikle Bükreş Büyükelçiliğimiz veya Köstence Başkonsolosluğumuz sandık seçmen listelerinde kayıtlı olmalarının şart olduğunu bu vesileyle bir kere daha hatırlatmakta fayda görülmektedir. 

Romanya’da ikamet eden seçmenlerimiz sandık seçmen listelerinde kayıtlı olup olmadıklarını Yüksek Seçim Kurulu’nun aşağıdaki internet adresini ziyaret ederek öğrenebilirler:

https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp

Listede ismi bulunmayan ve seçimlerde oy kullanmak isteyen vatandaşlarımızın en geç 27 Mart 2015 saat 17:00’a kadar adres beyanında bulunmaları zorunludur.   

​Konuyla ilgili kamu spotuna ulaşmak için tıklayınız:

https://www.youtube.com/watch?v=9Z9ABvh3XTA&feature=youtu.be

 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.