Türkiye Cumhuriyeti

Bükreş Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Türkiye-körfez İşbirliği Konseyi (kik) Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog 2. Dışişleri Bakanları Toplantısı , 15.10.2010

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 17 Ekim 2010 tarihinde Kuveyt’te düzenlenecek Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog 2. Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılacaktır. KİK Dönem Başkanı Kuveyt’in evsahipliğinde düzenlenecek Toplantı’ya KİK ülkeleri Dışişleri Bakanları ile KİK Genel Sekreteri Abdurrahman Hamad Al-Attiyah da iştirak edecektir. Toplantı’da 2008 yılında tesis edilen Stratejik Diyalog çerçevesinde, KİK ülkeleriyle ekonomik ve ticari işbirliğimizi geliştirme imkanları değerlendirilecektir. Ayrıca, Türkiye ile KİK ülkeleri arasında bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacaktır.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ayrıca, 18 Ekim 2010 tarihinde Kuveyt’e, 19 Ekim 2010 tarihinde ise Katar’a resmi ziyarette bulunacaktır.

Bakan Davutoğlu Kuveyt’i ziyareti sırasında Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Dr. Mohammed Sabah Al-Salem Al-Sabah’la gerçekleştireceği görüşmelerin yanısıra Veliaht Prens Şeyh Nawaf Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah ve Başbakan Şeyh Nasser Al-Mohammad Al-Ahmad Al-Sabah başta olmak üzere üst düzey Kuveytli yetkililerle bir araya gelecektir.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Katar’a gerçekleştireceği resmi ziyaret sırasında ise, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani başta olmak üzere Katarlı üst düzey yetkililerle görüşecektir.

Ziyaret vesilesiyle, Kuveyt ve Katar’la ikili ilişkilerimiz ele alınacak, ekonomik ve ticari ilişkiler başta olmak üzere işbirliğinin her alanda geliştirilmesi imkânları üzerinde durulacaktır. Ziyaretler sırasında, ayrıca bölgesel ve uluslararası konular da değerlendirilecektir.