Türkiye Cumhuriyeti

Bükreş Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Meksika Dışişleri Bakanı Patricia Espinosa'nın Ülkemizi Ziyareti , 11.08.2010

Meksika Dışişleri Bakanı Patricia Espinosa, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle 13 Ağustos 2010 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Bu ziyaret, Sayın Başbakanımızın 2009 Aralık ayında Meksika’ya yaptığı ziyaretle ivme kazanan, Türkiye ve Meksika arasında son yıllarda gelişen ilişkilerin ve artan ikili temasların somut bir göstergesi olması açısından önem taşımaktadır.

Ziyaret sırasında gerçekleştirilecek görüşmelerde, Türkiye ile Meksika arasında son dönemde hızla gelişmekte ve çeşitlenmekte olan ikili ilişkilerin ve işbirliğimizin yanı sıra, iki ülkenin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, G-20 ve İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) üyelikleri çerçevesinde gündemde olan uluslararası ve bölgesel gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir.

Ziyaret çerçevesinde Dışişleri Bakanı Espinosa, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ile Çevre ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile görüşecektir. Konuk Bakan’ın bu ziyaretinde iki ülke arasında bazı ikili anlaşmaların imzalanması da öngörülmektedir.

Meksika Dışişleri Bakanı Espinosa, ülkemize gerçekleştireceği bu ilk ziyareti vesilesiyle, Çankaya’daki Meksika Parkı’nın açılışını da yapacaktır.