Türkiye Cumhuriyeti

Bükreş Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Sayın Bakanımızın Makedonya Ziyareti , 24.03.2010

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Makedonya Dışişleri Bakanı Antonio Miloşoski’nin davetine icabetle, 25-26 Mart 2010 tarihlerinde bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Ziyaret sırasında Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Meclis Başkanı Trajko Veljanovski ve Başbakan Nikola Gruevski tarafından kabul edilecek, Türkiye-Makedonya Parlamentolararası Dostluk Grubu ile de görüşecektir. Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov Dışişleri Bakanı Davutoğlu onuruna bir akşam yemeği verecektir.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Üsküp’te Aziz Kiril ve Metodi Üniversitesi’nde “Türkiye’nin Dış Politikası ve Balkanlar” konulu bir konferans verecek, Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışını yapacak, ayrıca Ohri, Manastır ve Kalkandelen’i de ziyaret edecektir.

Türkiye Balkanlar’da kalıcı barış ve istikrar için Makedonya’nın Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşme arzusunu kuvvetle desteklemektedir.

Ziyaret vesilesiyle Makedonya ile her alanda olumlu seyreden ikili ilişkilerimizin tüm veçheleri gözden geçirilecek, ayrıca Balkanlar başta olmak üzere iki ülkeyi yakından ilgilendiren güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş teatisinde bulunulacaktır.