Türkiye Cumhuriyeti

Bükreş Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Cordoba'da Düzenlecek “gymnich” Tipi Gayrıresmi Ab Dışişleri Bakanları Toplantısı , 04.03.2010

AB Dönem Başkanı İspanya tarafından 5-6 Mart 2010 tarihlerinde Cordoba şehrinde “Gymnich” tipi Gayrıresmi AB Dışişleri Bakanları Toplantısı düzenlenecektir.

Bu formattaki toplantıların ilkinin yapıldığı Almanya’daki Gymnich Şatosu’nun adıyla anılan sözkonusu toplantılar, her AB Dönem Başkanlığı tarafından altı aylık görev süresi içinde bir kez düzenlenmektedir. Toplantılarda, AB Dışişleri Bakanları hem AB’ye ve geleceğine ilişkin konuları hem de AB’yi yakından ilgilendiren uluslararası gelişmeleri ele almaktadırlar.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu diğer aday ülkelerin Dışişleri Bakanları ile birlikte 6 Mart günü düzenlenecek çalışma yemeğine katılarak, Batı Balkanlar başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası konularda AB’li karşıtları ile görüş alışverişinde bulunacaktır. Bakan Davutoğlu, toplantı marjında ayrıca AB ülkelerinden mevkidaşları ve AB Konseyi ile Komisyonu’nun üst düzey yetkilileriyle ikili temaslar gerçekleştirecektir.

Bakan Davutoğlu, Cordoba’daki “Gymnich” tipi Gayrıresmi AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nı müteakiben, 6-7 Mart 2010 tarihlerinde Almanya’nın Dresden şehrini ziyaret edecektir.

Bakan Davutoğlu, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölye Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’yle ikili bir görüşme gerçekleştirecek, birlikte Dresden Devlet Sanat Müzesi bünyesindeki Türk Bölümü’nün açılışını yapacak ve Türk Bölümü’nün açılışı vesilesiyle düzenlenecek gala akşam yemeğine katılacaktır.