Türkiye Cumhuriyeti

Bükreş Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Bir Soruya Cevabı , 18.12.2009

Sydney’in Fairfield Bölgesi Belediye Meclisi’nin, 15 Aralık 2009 tarihinde yapılan toplantısında kabul edilen, Fairfield’da, ülkemize yönelik suçlamalara atıfta bulunan bir “Asuri Soykırımı” anıtı dikilmesine izin verilmesine yönelik karar esefle karşılanmıştır.

Tarihi gerçekleri saptıran, asılsız iddialara dayalı böyle bir müracaatın kabul edilmiş olması, her şeyin başında, Çanakkale Savaşı’ndan bu yana, aralarında özel bir tarihi bağ bulunan Türkiye ile Avustralya arasındaki ilişkilerin özüne ve dostluğa yakışmayan, talihsiz bir gelişme teşkil etmiştir.

Asli görevi, sorumlu olduğu bölgede yaşayan insanlara hiçbir ayırım yapmadan hizmet sunmak olan bir yerel yönetim organının, görev ve yetki sahasında bulunmayan bir konuda böylesine anlamsız bir karar almış olmasını kınıyoruz.

Bu kararı alan meclis üyelerinin, çok kültürlü Avustralya toplumuna vermekte oldukları zararın yanı sıra, Avustralya Türkleri nezdinde yarattıkları infialin de farkına varabilmelerinin, aldıkları kararı gözden geçirmelerine yardımcı olabileceği umut edilmektedir.

Her vesileyle ifade edildiği ve somut önerilerle desteklendiği üzere, tarihin tartışmalı dönemleri tarihçiler tarafından değerlendirilmelidir. Bu bağlamda, nesnel bir yaklaşımla, bilimsel yöntemler ve belgeler ışığında tarihsel gerçeklerin tespit edilmesi, münhasıran tarihçilerin sorumluluğundadır.