Türkiye Cumhuriyeti

Bükreş Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Irak'ta Meydana Gelen Terörist Saldırılar , 25.10.2009

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bu sabah (25 Ekim) düzenlenen bombalı intihar saldırılarında son bilgilere göre 90 kişinin hayatını kaybettiği, 265 kişinin ise yaralandığı büyük bir üzüntüyle öğrenilmiştir.

Irak halkının demokratikleşme ve istikrarın tesisi yönündeki çabalarını sekteye uğratarak, ülkedeki göreceli güvenlik ortamını bozmayı ve Irak’ı tekrar bir karmaşa atmosferine sürüklemeyi amaçlayan bu menfur terör eylemini şiddetle kınıyoruz.

Ülkemiz sözkonusu saldırıda yaralanan Irak vatandaşlarından bir kısmının ambulans uçakla Türkiye’ye tahliye edilerek, tedavi altına alınması konusunda yardımcı olmaya hazırdır. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bugün yaptığı telefon görüşmesinde yaralıların tedavisi konusundaki yardım teklifimizi Irak tarafına iletmiştir.

Ocak 2010’da düzenlenmesi planlanan ve Irak’ın geleceği açısından büyük önem taşıyan parlamento seçimlerine giden dönemde, dost ve kardeş Irak halkının barış içerisinde birarada yaşama iradesini kırmayı hedefleyen bu tür şiddet eylemlerinin artma ihtimali karşısında herkesi teröre karşı mücadelede dayanışma içinde daha müteyakkız olmaya davet ediyoruz.

Türkiye, Irak’ın geçmekte olduğu hassas süreci istismar etmek isteyen odaklara karşı yürüttüğü mücadelede tüm imkanlarıyla Irak Hükümetinin yanındadır. Kapsamlı iktisadi bütünleşme istikametinde ilerlediğimiz Irak’ın istikrar ve demokrasi yolundaki çabalarına verdiğimiz destek önümüzdeki dönemde artarak sürecektir.