Türkiye Cumhuriyeti

Bükreş Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Gdaü Gayri Resmi Dışişleri Bakanları Toplantısı , 08.10.2009

Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Gayri Resmi Dışişleri Bakanları Toplantısı, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun evsahipliğinde 9-10 Ekim 2009 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecektir. Bunun öncesinde GDAÜ Siyasi Direktörleri de bir araya gelerek, sözkonusu toplantının hazırlıklarını ele alacaklardır.

Sözkonusu toplantı, 5 Haziran 2009 tarihinde Kişinev’de yapılan Zirve toplantısında Moldova’dan devralmış bulunduğumuz GDAÜ Dönem Başkanlığı kapsamındaki ilk faaliyeti teşkil etmektedir.

Toplantıya GDAÜ katılımcısı devletler olan Arnavutluk, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Makedonya, Moldova, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan’dan Dışişleri Bakanı ve Bakan Yardımcısı düzeyinde katılım olacak, ayrıca Bölgesel İşbirliği Konseyi ve AB Troykası da toplantıda temsil edilecektir.

Balkanlardaki en önemli bölgesel işbirliği mekanizması olan Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci, Balkan ülkelerinin “bölgesel sahiplenme” anlayışını yansıtmaktadır. GDAÜ Dönem Başkanlığımız süresince, etkin bir bölgesel işbirliğinin tesis ve idamesi yoluyla Balkanları kalıcı bir refah ve istikrar alanına dönüştürmeyi hedefleyen ortak vizyonumuz doğrultusunda, çok sayıda üst düzey siyasi ve teknik nitelikli toplantı ve sair etkinlikler tertiplenecektir.