Türkiye Cumhuriyeti

Bükreş Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Bir Soruya Cevabı , 25.09.2009

Türk vatandaşlarının uluslararası kuruluşlardaki üst düzey önemli görevlere gelmeleri öteden beri desteklenmekte ve bu amaçla her zaman yoğun çaba sarfedilmektedir. Bu bağlamda, geçmişte, Sayın İlter Türkmen, Sayın Kemal Derviş, Sayın Hikmet Çetin, Sayın Ekmelettin İhsanoğlu başta olmak üzere vatandaşlarımızın uluslararası kuruluşlardaki üst düzey önemli görevlere gelmeleri için tarafımızdan her zaman aktif çaba içinde olunmuştur. Bu konudaki destek ve çabalarımıza gelecekte de devam edilecektir.

Bu durum, değerli bir Türk aydını olmasının yanı sıra sanatın hemen her dalında saygın bir konuma sahip bulunan Sayın Zülfü Livaneli için de tabiyatiyle geçerlidir.

Ancak, Sayın Zülfü Livaneli’nin, UNESCO Genel Direktörlüğü görevi için Bakanlığımıza intikal etmiş herhangi bir adaylık girişimi ve başvurusu yoktur. Sayın Livaneli’nin adaylığı konusunda UNESCO Teşkilatı’na başvuruda bulunulduğuna ilişkin bir bilgi de mevcut değildir. Bu konuda herhangi bir ülke veya çevreden Bakanlığımıza resmi bir başvuru da olmamıştır.

Basında yer alan haberler üzerine Sayın Bakanımız Ağustos ayı içinde Sayın Livaneli’yi telefonla arayarak UNESCO Genel Direktör seçimleri süreci hakkında bilgi vermiş; bu konuda basın mensuplarının sorularına cevaben kamuoyumuzu da bilgilendirmiştir.

Bütün bunlara rağmen, UNESCO Genel Direktörü seçim sürecinin 22 Eylül 2009 günü tamamlanmasının ardından çeşitli basın organlarında konuyla ilgili olarak yer alan haberlere ve Sayın Livaneli tarafından yapılan açıklamalara bir anlam verilememektedir. Sayın Livaneli’nin verdiği bazı bilgilerin temelsiz ve mesnetsiz olması da ayrıca üzüntüyle karşılanmıştır.