Türkiye Cumhuriyeti

Bükreş Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Aktütün Jandarma Sınır Bölüğümüze Düzenlenen Terörist Saldırı , 04.10.2008

Türkiye-Irak sınırına yakın Şemdinli ilçesi bölgesinde bulunan Aktütün Jandarma Sınır Bölüğümüzün unsurlarına karşı 3 Ekim günü bölücü terör örgütü tarafından düzenlenen saldırı girişimi üzerine başlayan çatışmalar sırasında on beş güvenlik görevlimizin şehit olmasından büyük infial duyulmaktadır.

 

Bölücü terör örgütünün vahşetini ve hedeflerini bir kez daha ortaya koyan bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin ailelerine ve Silahlı Kuvvetlerimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

 

PKK’nın Kuzey Irak’tan ağır silah kullanarak yaptığı bu saldırı vahim bir durum arzetmektedir. Saldırı girişiminin Irak’ın Kuzeyinde bulunan ağır silahların desteğinde yapılmış olması, terör örgütünün bu bölgedeki faaliyetlerini sürdürebildiğini göstermektedir.

 

Bu menfur saldırı üzerine Irak makamları ve diğer ilgili taraflar nezdinde girişimlerde bulunulmuş; uluslararası hukuk çerçevesinde konuyla ilgili görev ve sorumlulukları hatırlatılmış, bu olayın faillerinin yakalanması ve tekerrürünün önlenmesi için gerekli tedbirleri almaları talep edilmiştir

 

Komşumuz Irak’ın Hükümetinden bu konuda üzerine düşen sorumlulukların gereğini yerine getirmesini beklemekteyiz.

 

Irak ve diğer ilgili taraflar nezdinde gerekli girişimler sürdürülmektedir