29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu konuşması

Koray Ertaş 29.10.2014
Address by H.E. Osman Koray Ertaş, Ambassador of Turkey
on the Occasion of 91st Anniversary of the Proclamation of the Republic
Bucharest, October 29, 2014

H.E. Minister of Education Mr. Pricopie,
Dear Colleagues, Dear Friends,
Ladies and Gentlemen,

It is a great honor and privilege to welcome you all on this evening as we celebrate the 91st anniversary of the foundation of the Republic of Turkey.

As we were planning to celebrate this joyous day, yesterday afternoon we learned with profound sorrow of the tragic mine accident in Karaman, Turkey. Our hearts and minds are with our miners, who are still under the ground. We pray Allah Almighty for their safe and quick return to their homes and families.

Let me begin by extending a warm welcome to all of you for joining us today. Our special thanks go to His Excellency, Education Minister Mr. Remus Pricopie, our guest of honor today. We have always felt and continue to feel your strong support to our exemplary relations.

Republic of Turkey emerged nine decades ago from the ashes of the Ottoman Empire under the visionary leadership of Mustafa Kemal Atatürk. His vision for a modern, prosperous and strong country still guides our whole nation. With its democratic and secular political system, young and dynamic population, and vibrant economy and entrepreneurs, some of whom are with us today in this hall, our country stands as a beacon of stability and prosperity in a very difficult geography.

This evening also offers us a perfect opportunity to celebrate the excellent level of relations between Turkey and Romania. We are not only old friends and neighbors but also strong allies and strategic partners. We work very closely on a broad geography spanning the Balkans, Black Sea, Caucasus, and the Middle East as well as on critical issues, including fight against terrorism and organized crime, energy security, regional security, and joint defense initiatives.

As most of you know, I am new in town. I read from your mimics and gestures that some of you are surprised to see a young man as the new Ambassador of Turkey. Indeed, I will do my best to reflect the young spirit, dynamism, and energy of my country to this important relationship. In this important endeavor, I need your help. As friends of Turkey and Romania, let us join our forces to further develop this relationship to the mutual benefit of our lovely people.

Once again, I welcome you all and invite you to enjoy the Turkish hospitality. Multumesc.

Now, I need two more minutes of your patience, as I would like to say a couple of words in my own language to our Turkish comrades in the hall.

Kıymetli Vatandaşlarım, Değerli Soydaşlarım,

Sözlerime başlamadan önce, Karaman Ermenek’de dün yaşanan maden faciasından duyduğumuz derin üzüntüyü sizlerle paylaşmak istiyorum. Halen yer altında mahsur kalan işçilerimizin kısa sürede ve sağ salim ailelerine kavuşmalarını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.

Bu nedenle buruk da olsa, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. yıldönümünü sizlerle birlikte Bükreş’te kutlamaktan mutluluk duyuyorum.

Bu anlamlı günde, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu kutlu vatanı müdafaa etmek için kanlarıyla mücadele eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

29 Ekim 1923’te büyük zorluklarla kurulan Cumhuriyetimiz bugün demokrasisi, güçlü ekonomisi, genç ve eğitimli nüfusu ve bir kısmı aramızda bulunan başarılı girişimcileriyle saygın bir ülke haline gelmiştir. Hangi ülkede, yaşta ve görevde olursak olalım, atalarımızın ve dedelerimizin yaşadığı meşakkatli günleri daima hatırda tutarak, ülkemizi, memleketimizi, Cumhuriyetimizi daha da güçlendirmek ve ileri götürmek için çalışıyoruz, çalışacağız.

Bildiğiniz gibi, Türkiye ve Romanya sadece iki eski dost ve komşu değil, aynı zamanda güçlü iki müttefik ve stratejik ortaktır. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin giderek gelişmesinde kuşkusuz siz kıymetli vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın çok büyük payı vardır. Romanya’daki Türk ve Tatar soydaşlarımız ve buradaki vatandaşlarımız iki ülke arasındaki bağları sarsılmaz kılmaktadır.

Malumunuz ben göreve kısa süre önce başladım. Bütün enerjimi ve çabamı ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve sizlerin buradaki çıkarlarının korunmasına harcayacağım. Bu yolda bana vereceğiniz tüm destek için şimdiden peşin teşekkürlerimi sunarım.

Bu duygu ve düşüncelerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor, hepinize sevgi, saygı ve muhabbetlerimiz sunuyorum.