Büyükelçi Füsun Aramaz’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. Yıldönümü Vesilesiyle Düzenlenen Etkinlikte Yaptığı Konuşma

Büyükelçi Füsun Aramaz 29.10.2019

Kıymetli vatandaş ve soydaşlarımız,

Bu akşam Cumhuriyetimizin ilanının 96. yıldönümünü Bükreş’te sizlerle birlikte kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve vatan için canlarını feda eden şehitlerimizi bu vesileyle bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere armağan ettiği Cumhuriyetin değerleri bu akşam ve her geçen gün bizleri daha büyük bir güç ve heyecanla biraraya getiriyor. Bu birlikteliğin bizlere verdiği inançla demokratik, laik ve müreffeh bir Türkiye için kararlılıkla ilerlemeyi sürdüreceğiz. Bu yolda karşımıza çıkan tüm sınamaları, millet olarak elbirliğiyle aşacağımıza, ülkemize yönelen saldırıların üstesinden geleceğimize eminiz.

Ülkemizle Romanya arasında güçlü birer müttefik ve stratejik ortaklık seviyesindeki ilişkilerRomanya'daki Türk toplumunun katkılarıyla her geçen yıl daha da gelişmektedir. Sizler, buradaki çalışmalarınız ve Romen toplumuyla geliştirdiğiniz yakın bağlarla, bu işbirliğinin somut örneklerini ortaya koymaktasınız. Sizlerin ekonomik ve sosyal hayatın hemen her alanındaki başarıları bizleri gururlandırıyor.

Şüphesiz insani boyutta ülkelerimiz arasındaki en değerli bağlardan birini aramızda temsilcileri bulunan Türk-Tatar soydaşlarımız teşkil etmektedir. Sizler sadece asli unsuru olduğunuz Romen toplumuna değil, ikili ilişkilerimize de zenginlik katmakta,ülkelerimiz arasında güçlü ve kalıcı bir köprü oluşturmaktasınız. Soydaş ve vatandaşlarımızın buradaki mevcudiyetlerini birlik ve beraberlik içinde ve ülkelerimizin ortak yararı doğrultusunda daha da güçlendireceklerine inanıyorum.

Bu yıl Cumhuriyet Bayramını ülkemizden gelen değerli sanatçıların vereceği özel bir konserle kutlayacağız. Bayram coşkumuza müzikle eşlik etmeyi kabul eden sanatçılarımıza, bu etkinliğin gerçekleştirilmesine destek veren toplumumuzun değerli üyelerine, gönüllü genç kardeşlerimize, sevincimizi paylaşmak için aramızda bulunan Romen dostlarımıza ve tabii ki bu etkinlik için uzun süredir emek veren Büyükelçiliğimizin değerli mensuplarına huzurunuzda teşekkürlerimi sunuyorum.

Değerli Misafirler,

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak atandığım Bükreş’te sizlerle ilk Cumhuriyet Bayramını kutluyor olmanın heyecan ve gururunu yaşıyorum. Köstence Başkonsolosluğum sırasında olduğu gibi, Büyükelçiliğimde de, Romen yetkililer ile soydaş ve vatandaşlarımız tarafından gösterilen misafirperverlik için teşekkür ediyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da iki ülke arasındaki ilişkilerin heryönüyle daha ileri taşınmasında sizlerin değerli desteğine güveniyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sizleri saygıyla selamlıyor, nice Cumhuriyet Bayramlarını sizlerle kutlamayı umuyorum.

Bayramımız kutlu olsun.