Türkiye-Romanya İkili Ekonomik İlişkileri, 2.2.2018

Ekonomik ve ticari ilişkilerimiz Romanya ile işbirliğimizin önemli bir boyutunu teşkil etmektedir. Türkiye ve Romanya Balkanlar’da birbirlerinin en büyük ticaret ortağıdır. Ülkemiz ayrıca Romanya’nın AB dışındaki en büyük ticaret ortağı olup, genel tablo içinde en çok ihracat yaptığı 6. ülkedir. İkili ticaret hacmimiz 2017 yılında, 2016 yılına göre %15,5 artışla 5,62 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Romanya’ya belli başlı ihraç maddeleri arasında otomotiv yedek parçaları, taşıt araçları, demir çelik ürünleri, tarım ürünleri ve makine sanayi ürünleri yer alırken, Romanya’dan belli başlı ithal ürünleri arasında demir çelik hurdası, demir çelik mamulleri, işlenmiş petrol ürünleri, taşıt araçları, telefon cihazları, otomotiv yedek parçaları, ayçiçeği tohumu ve kimyasal gübre yer almaktadır.

Ekonomik ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi bakımından sahip olduğumuz en büyük avantaj uzun süredir Romanya’da bulunan ve yerel çalışma şartlarına uyum sağlamış çok sayıda Türk işadamının varlığıdır. Romanya’da 10.000’in üzerinde Türk firması toptan ve perakende ticaret, imalat ve hizmet işkollarını kapsayan geniş bir yatırım aralığında faaliyet göstermektedir. Bunlar arasında tarımsal ve gıda maddeleri üretimi de dahil olmak üzere önemli imalat ve inşaat yatırımları, bankacılık, gayrimenkul, basın yayın, internet hizmetleri ve sağlık yatırımları yer almaktadır.

Romanya yaklaşık 6,5 milyar dolarlık yatırım sermayesiyle bölgedeki Türk yatırımları için bir üs haline gelmiştir. Önemli yatırımcılarımız arasında Arctic (Arçelik), Credit Europe (Fibabank), Anchor (Özyeğin), Garantibank, Kastamonu Entegre, Yıldızlar Holding, Rulmenti (Kombassan), Kanal D, Erdemir, Ülker, Şişecam, Martur, Praktiker ve Eti gibi şirketlerimiz de bulunmaktadır.

Ülkemiz Romen turistlerin tercih ettiği merkezlerden biri konumundadır. 2017 yılında ülkemizi ziyaret eden Romen turistlerin sayısı, 2016 yılına göre %18,57 artışla 423 bin olarak gerçekleşmiştir. THY ve Pegasus, İstanbul-Bükreş hattında sırasıyla 21 ve 5 olmak üzere haftada toplam 26, Romen Havayolları TAROM ise, haftalık olarak İstanbul-Bükreş hattında 13, İstanbul-Yaş hattında 2 tarifeli sefer düzenlemektedir. Ayrıca haftada 4 defa olmak üzere Köstence-İstanbul seferleri yapılmaktadır. 2016 yılında Cluj-İstanbul seferleri başlatılmıştır.