Atatürk’ün Ebediyete İntikalinin 80. Yıldönümü Dolayısıyla Büyükelçi Osman Koray Ertaş Tarafından Yayınlanan Mesaj

Bükreş Büyükelçiliği 09.11.2018

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 80. yıldönümünde Romanya’daki soydaşlarımız ve vatandaşlarımızla birlikte saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.

Osmanlı Devleti’nin son döneminde Arnavutluk’tan Trablus’a, Filistin’den Çanakkale’ye birçok cephede görev alan Atatürk, bir milleti yeniden ayağa kaldıran üstün insani ve liderlik vasıflarının yanında, ileri görüşlü bir devlet adamıydı. Harap olmuş bir ülkenin fertlerine, milletin kaderini ancak milletin tayin edeceği inancını aşıladı. Türk halkından aldığı büyük destekle en büyük eseri olan Cumhuriyet'i kurdu.

Atatürk, bu sayede Türk milletinin bağımsızlığını daimi kılma ülküsü doğrultusunda, büyük bir modernleşme süreci başlattı. Cumhuriyeti kurarken akılcı düşünen, özgüvenli, sorumluluk bilincine sahip ve vatansever fertlerin oluşturduğu bir toplum tasavvur etti.

Ülkemiz o günden bugüne Atatürk'ün ortaya koyduğu muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine geçme vizyonu doğrultusunda kararlı adımlarla ilerlemektedir.

Bugün bize ve bizden sonraki nesillere düşen, Atatürk’ün gösterdiği yolda, önümüze çıkan her türlü engeli aşarak, geçmişimizden aldığımız kuvvetle geleceğe dair ufkumuzu geniş tutmaktır.

Henüz 42 yaşında cumhuriyeti kuran büyük önder, 57 yaşındayken vefat etti. Kısa hayatına büyük başarılar sığdırdı. “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” sözleriyle de Cumhuriyetimizi ebediyete kadar yaşatma kararlılığını dile getirdi. Biz de bu mirasa bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle vefatının 80. yılında büyük önder Atatürk'ü, vatan için birlikte mücadele verdiği silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.