Büyükelçi Osman Koray Ertaş’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Etkinliğinde Yaptığı Konuşma

Bükreş Büyükelçiliği 30.08.2018

Değerli vatandaşlarımız ve soydaşlarımız,

Kurtuluş mücadelemizin kazanılması ve Cumhuriyetimizin temellerinin atılmasında bir dönüm noktası olan 30 Ağustos Zaferi’nin 96. yıldönümünü Türkiye Cumhuriyeti’nin Bükreş’teki evinde sizlerle birlikte kutlamaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyorum.

Bugünü kutlarken, bu zaferin mimarı Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ü, yol arkadaşlarını ve vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.

Yakın zamanda karşı karşıya kaldığımız ve ülkemizin bekasını hedef alan tehditler, Kurtuluş Savaşı’ndaki mücadele ve birlik-beraberlik ruhunu koruyarak, daha güçlü ve müreffeh bir Türkiye için gerektiğinde hep beraber mücadeleye hazır olduğumuzu dosta düşmana göstermiştir. El ele verdiğinde geçmişte yedi düvele, bugün dünyanın azılı terör örgütlerine ve 15 Temmuz’daki gibi FETÖ darbe girişimine karşı koyan milletimiz, bugün de birlik ve beraberlik içinde her türlü sorunun üstesinden gelmektedir.

Huzur ve birliğimizi sarsmaya kalkışanlara karşı mücadelelerini kararlılıkla sürdüren kahraman ordumuzun ve güvenlik güçlerimizin fedakar mensuplarını takdir ve minnet duygularıyla anıyoruz. İçeride ve dışarıda ülkemizi hedef alan tehditlerle mücadelelerinde kahramanlarımıza başarılar diliyor, onlar için dua ediyoruz.

Kıymetli misafirler,

Romanya’daki Türk toplumu ve Türk-Tatar soydaşlarımız Türkiye - Romanya ilişkilerinin bugünkü seviyeye getirilmesinde önemli bir sacayağını oluşturmaktadır. Sizlerin her iki ülkeye yaptığınız katkılar, sergilediğiniz örnek tavır ve azim bizler için gurur kaynağıdır. Bundan sonra da aynı anlayışla, kısır çekişmelerin esiri olmadan, birlik ve beraberlik içinde yola devam edeceğinize inanıyorum.

Bu vesileyle, stratejik ortağımız Romanya’nın dost halkına huzur ve refah, Karadeniz, Balkanlar ve Ortadoğu gibi ortak coğrafyalarımız için barış ve istikrar dileklerimi yinelemek istiyorum.

Bir kez daha Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile Kurtuluş Savaşımız başta olmak üzere ülkemiz ve milletimiz için şehit düşen vatan evlatlarını saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

Teşekkür ederim.