Büyükelçi Osman Koray Ertaş’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. Yıldönümü Vesilesiyle Düzenlenen Konserde Yaptığı Konuşma, Ateneul Roman

Bükreş Büyükelçiliği 30.10.2017

Kıymetli vatandaş ve soydaşlarımız,

Bu akşam Cumhuriyet Bayramı’nı Bükreş’te sizlerle birlikte kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, yol arkadaşlarını ve vatan için canlarını feda eden şehitlerimizi bu vesileyle bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz. Onların ortaya koyduğu muasır medeniyet hedefi doğrultusunda, demokratik, laik ve müreffeh bir Türkiye için kararlılıkla ilerlemeyi sürdüreceğiz. Bu yolda karşımıza çıkan tüm sınamaları, millet olarak elbirliğiyle aşacağımıza, PKK, DEAŞ ve FETÖ gibi farklı terör odaklarının ülkemize yönelen saldırılarının üstesinden geleceğimize inanıyoruz.

Güçlü birer müttefik ve stratejik ortak olan Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkiler Romanya'daki Türk toplumunun da katkılarıyla her geçen yıl daha da gelişmektedir. Sizler, buradaki çalışmalarınız ve Romen toplumuyla geliştirdiğiniz yakın bağlarla, bu işbirliğinin somut örneklerini ortaya koymaktasınız. Bugün Romanya’da vatandaşlarımızın ekonomik ve sosyal hayatın hemen her alanında varlık gösterdiğini görmekten gurur duyuyoruz.

Şüphesiz insani boyutta ülkelerimiz arasındaki en değerli bağlardan birini aramızda temsilcileri bulunan Türk-Tatar soydaşlarımız teşkil etmektedir. Sizler sadece asli unsuru olduğunuz Romen toplumuna değil, ikili ilişkilerimize de ayrı zenginlik katmakta, ülkelerimiz arasında güçlü ve kalıcı bir köprü oluşturmaktasınız. Soydaş ve vatandaşlarımızın buradaki mevcudiyetlerinibirlik ve beraberlik içinde ve ülkelerimizin ortak yararı doğrultusunda daha da güçlendireceklerine inanıyorum.

Bu yıl Cumhuriyet Bayramı’nı ülkemizden değerli sanatçıların vereceği özel bir konserle kutlayacağız. Bayram coşkumuza müzikle eşlik etmeyi kabul eden sanatçılarımıza, bu etkinliğin gerçekleştirilmesine destek veren toplumumuzun değerli üyelerine ve sevincimizi paylaşmak için aramızda bulunan Romen dostlarımıza huzurunuzda teşekkürlerimi sunuyorum.

Bayramımız kutlu olsun!

Dragi prieteni români,

Sunt foarte bucuros să celebrăm împreună acestă zi specială, într-un loc deosebit ca acesta.

După cum unii știu deja, vioara lui George Enescu va încânta audiența turcă în Izmir săptămâna viitoare. Noi nu avem vioara lui George Enescu aici în această seară. Avem în schimb și compoziții de George Enescu, ce vor fi interpretate de cinci muzicieni turci de excepție.

Vă invit să savurăm împreună momentele muzicale și apoi delicatesele turcești la recepție.

Audiție plăcută!