Büyükelçi Osman Koray Ertaş’ın 15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Etkinliği Konuşması

Bükreş Büyükelçiliği 16.07.2018

Değerli vatandaş ve soydaşlarımız,

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle düzenlediğimiz resepsiyon ve Anadolu Ajansı fotoğraf sergisi kapsamında sizleri Büyükelçiliğimizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum.

Menfur darbe teşebbüsünün akim bırakılmasının ikinci yıldönümünü idrak ettiğimiz bugün, bir yandan, FETÖ mensubu hain darbecilerin, büyük çoğunluğu sivil 251 vatandaşımızı katletmelerinin, 2000’den fazlasını yaralamalarının üzüntüsünü, diğer yandan birlik ve beraberliğini sağladığında Türk milletinin içeriden ve dışarıdan gelebilecek her türlü tehdidi bertaraf etmeye gücünün yettiğini görmenin gururunu yaşıyoruz.

İki yıl önce bugün her kesimden ve her siyasi görüşten Türk halkı, tarihi bir dayanışma örneği göstererek özveriyle tankların ve uçakların önüne göğsünü siper etti. Demokratik hakları için hayatları pahasına güçlü bir direniş sergiledi ve galip geldi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki en kanlı terör eylemiyle karşı karşıya kaldığımız 15 Temmuz gecesi, aynı zamanda Türk demokrasisi ve devleti için bir güç ve sebat sınavıydı. Millet olarak bu sınavı başarıyla geçtik.

Romen dostlarımızın, darbe girişiminin hemen akabinde demokratik yollardan seçilmiş hükümetimizle ve Türk halkıyla sergilediği güçlü dayanışmaya da bu vesileyle bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Dönemin Dışişleri Bakanı Comanescu’nun darbe girişiminden sonra Hükümetimizle dayanışma sergilemek amacıyla AB ülkelerinden Türkiye’yi ziyaret eden ilk devlet adamları arasında yer almasını unutmayacağız.

Kıymetli konuklar,

En büyük sınavı 15 Temmuz’da başarıyla verdik, ancak, geçtiğimiz iki yıl boyunca zor bir dönemi geride bırakmanın gayreti içinde olduk. Bir yandan yaralarımızı sarmak, milletçe yaşadığımız sarsıntının izlerini silmek, devlet içinde yuvalanmış FETÖ mensuplarının ayıklanması ve ileride benzer acıların yaşanmaması için gerekli önlemleri almak için yoğun çaba gösterirken, diğer taraftan, darbecilerin hukuk önünde hesap vermesi için yasalarımız ve uluslararası yükümlülüklerimiz çerçevesinde kapsamlı adli ve idari süreçler yürütüldü.

15 Temmuz, Fettullahçı Terör Örgütü ve takipçilerinin devletimiz ile dost ve kardeş ülkeler için yarattığı tehdidin büyüklüğünün açık bir delilidir.

Bugün artık biliyoruz ki FETÖ öteden beri kendini takdim etmeye çalıştığı gibi barışçıl bir hareket değil, küresel boyutta iktidar ve hâkimiyet arzusuna sahip, gizlilik ve riyakarlığı prensip edinmiş, farklı ülkelerde varlık gösteren tehlikeli bir yapılanmadır. İki yıl önce Türkiye’de yaşananlar, bu örgütün başka ülkelerde de neler yapabileceğinin göstergesidir. FETÖ’nün etkinlik gösterdiği diğer ülkelerin bizim yaşadığımıza benzer tecrübeler yaşamasını istemiyoruz. Bu nedenle Romanya gibi yabancı dost ve ortaklarımızı bu örgüte karşı dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Sevgili vatandaşlarımız,

Romanya’daki Türk toplumu olarak sizler de, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi bu hain girişime burada da onurlu bir karşı duruş sergilediniz. Darbe girişiminin ilk saatlerinden itibaren Büyükelçiliğimize koşarak bizlerle beraber oldunuz, devletinizle dayanışma sergilediniz.

İlk günden itibaren devletinin ve demokrasisinin yanında duran siz değerli vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza ve sivil toplum kuruluşlarımıza bu birlik ve dayanışma için bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

Sözlerime burada son verirken, menfur darbe girişiminde yitirdiğimiz şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, bugün aramızda bulunarak gösterdiğiniz beraberlik ve dayanışma için hepinize teşekkür ediyorum.