Büyükelçi Osman Koray Ertaş’ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Vesilesiyle Düzenlenen Törende Yaptığı Konuşma

Bükreş Büyükelçiliği 21.05.2018

Sevgili gençler,

Değerli vatandaş ve soydaşlarımız,

Saygıdeğer misafirler,

Cumhuriyet tarihimizdeki dönüm noktalarından biri olan, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 99’ıncı yıldönümünü, bugün Bükreş’te sizlerle birlikte büyük bir gururla idrak ediyoruz.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle 13 yıldır yapmakta olduğumuz Bahar Yürüyüşümüzü bu yıl da coşkuyla gerçekleştirdik. Bu yıl siz kıymetli vatandaş ve soydaşlarımıza ilaveten, Romen dostlarımız ile Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan’dan kardeşlerimiz de bizlerle birlikte yürüdü. Türk dünyasının farklı renkleri ve bayrakları ahenk içinde gururla bir araya geldi.

Bundan tam 99 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk 9. Ordu Müfettişi olarak Bandırma Vapuru’yla Samsun'a çıktığında yedi düvelin vatanımızı işgaline karşı Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini yaktı.

Türk Milletinin kararlılığıyla bu ışık Amasya, Erzurum, Sivas ve ardından Ankara’yla tüm Anadolu’ya dalga dalga yayılmış ve 4 yıl sonra bağımsız Cumhuriyetimizin ilanıyla zirveye erişmiştir.

19 Mayıs 1919’da Anadolu’da tutuşturulan bu meşalenin ışığı, bugün halen yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Bize düşen, Atatürk ve kurtuluş mücadelesi kahramanlarının açtığı bu yolda emin adımlarla ilerleyip ülkemizi daha güçlü ve müreffeh yapmaktır.

Sevgili gençler,

Türk Milletinin yeniden şahlanışını simgeleyen bu anlamlı günü Atatürk, “Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz” diyerek, geleceğimizin teminatı olan sizlere armağan etmiştir.

Sizlere düşen görev kendinizi en iyi şekilde yetiştirmek, çok çalışmak, atalarımıza layık ahlaklı ve vatansever bireyler olmaktır. Ancak bu sayede toplumda saygın fertler haline gelir, toplumumuza ve ülkemize katkıda bulunabilirsiniz. Sizlerle gurur duyuyor, sizlere güveniyoruz.

Bugün ülkemiz dışında yaşayan vatandaşlarımız ve bilhassa gençlerimiz, halkımızın mücadele azmi ve çalışkanlığının en güzel örneğini sergilemektedir. Romanya’daki vatandaş ve soydaşlarımız stratejik ortağımız Romanya’nın kalkınmasına katkı vermekte, diplomatik ilişkilerinin 140. yılını kutlayan ülkelerimiz arasında sağlam bir dostluk bağı oluşturmaktadır.

Değerli misafirler,

Sözlerime son verirken, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımını atan büyük önder Atatürk’ü ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ediyorum. Bugün de ülkemizin birlik ve beraberliğine kasteden terör örgütlerine karşı yürütülen operasyonlarda ve 15 Temmuz’da şehit olan güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum.

Tüm gençlerimizin bayramını en içten duygularla kutlarım.