Büyükelçi Osman Koray Ertaş’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü Vesilesiyle Düzenlenen Törende Yaptığı Konuşması

Bükreş Büyükelçiliği 18.03.2018

Bükreş Türk Şehitliği, 18 Mart 2018

Kıymetli vatandaş ve soydaşlarımız,

Vatanımızın istiklal ve istikbali için canlarını feda eden şehitlerimizi anmak ve onlara şükranlarımızı sunmak için Bükreş Türk Şehitliği’nde bir araya gelmiş bulunuyoruz. Birinci Dünya Savaşı sırasında Romanya ve Galiçya cephelerinde yaşamlarını yitiren binlerce vatan evladı bugün Romanya topraklarında Bükreş, Braila ve Slobozia’daki şehitliklerde yatmaktadır. Şehitlerimizin mevcudiyeti, bizler için dost ülke Romanya’yı müstesna kılmaktadır. Bu vesileyle, şehitlerimize burada huzur içinde sahip çıkabilmemizi sağlayan Romen dostlarımıza şükranlarımı sunmak istiyorum.

Şehitler Günü olarak idrak ettiğimiz 18 Mart, tarihimizin dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümüdür. Mustafa Kemal Atatürk’ün henüz 34 yaşında genç bir komutan olarak kazanılmasında belirleyici olduğu bu zafer, Türk milletinin vatanın bağımsızlığı ve bekası sözkonusu olduğunda direnme iradesinin ne büyük olduğunu ortaya koymuştur.

İstiklal şairi Mehmet Akif bu nedenle Çanakkale şehitlerine

“Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

"Gömelim gel seni târîhe" desem, sığmazsın.” dizeleriyle seslenmiştir.


Bu noktada, Çanakkale Zaferini kalemiyle destanlaştıran ve maneviyatına tercüman olan büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u da 12 Mart günü idrak ettiğimiz, “İstiklal Marşı’nın Kabul Edilme Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” vesilesiyle saygı ve rahmetle anmak isterim.

Kıymetli vatandaşlarımız,

Bugün ülkemizin farklı terör gruplarının yeniden hedefi haline geldiğini görmekteyiz. Bu töreni gerçekleştirdiğimiz dakikalarda dahi kahraman Mehmetçiğimiz, Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında terör örgütleriyle mücadelesini büyük bir kararlılıkla devam ettirmektedir. Dualarımız bu mücadeleyi yurtiçinde ve yurtdışında sürdüren kahraman güvenlik kuvvetlerimizledir. Bu vesileyle ayrıca Dışişleri Bakanlığı’nın bir mensubu olarak, hain ASALA terörüne kurban verdiğimiz meslektaşlarımızı da saygıyla yadediyorum.

Şehitlerimizin huzurunda, onların emanetine sahip çıkacağımızı bugün bir kez daha vurgulamak istiyorum. Aksi yöndeki tüm çabalara karşın, Türkiye’yi birlik ve beraberlik içinde, daha güzel günlere taşıma mücadelemiz devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanı için canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

Ruhları şad olsun.