Büyükelçi Osman Koray Ertaş'ın 2018 Yeni Yıl Mesajı

Bükreş Büyükelçiliği 31.12.2017

Kıymetli vatandaş ve soydaşlarımız,

2017 yılını geride bırakıp, yeni umutlarla 2018 yılına girmeye hazırlandığımız şu günlerde yeni yılın Romanya’da yaşayan vatandaş ve soydaşlarımız ile Romen dostlarımıza sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Türkiye ve Romanya arasındaki ilişkiler 2017 yılında da iki stratejik ortak ve müttefike yaraşır düzeyde gerçekleşmiş, ikili ilişkilerin gündemi her alanda oldukça yoğun seyretmiştir.

2017 yılının Aralık ayında Romanya eski Kralı Mihai’nin hayatını kaybetmesi üzüntü verici bir gelişme olmuş, Romanya’nın bu acı gününde Dışişleri Bakan Yardımcımız Büyükelçi Ahmet Yıldız Bükreş’i ziyaret ederek cenaze törenine katılmıştır.

İki stratejik ortak arasındaki savunma ilişkileri açısından 2017 oldukça verimli geçen bir yıl olmuştur. Milli Savunma Bakanımız Sayın Nurettin Canikli Romanya Milli Günü etkinliklerine katılmak üzere Bükreş’i ziyaret etmiş, aynı etkinliklerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden bir bayrak kıtası da geçiş törenine katılmıştır. Yıl içinde Romanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nicolae Ciuca da ülkemizi ziyaret etmiştir. İki ülke savunma ilişkilerinde Karadeniz güvenliği işbirliği önemli yer tutmaktadır. NATO Daimi Deniz Görev Grubu SNMG-2 kapsamında TCG Yıldırım firkateyni, “Sea Shield-2017” Davet Tatbikatı kapsamında TCG Fatih ve TCG Dolunay gemileri, "Denizyıldızı-2017" Tatbikatı kapsamında ise TCG Turgutreis firkateyni ve TCG Yıldız hücumbotu Köstence Limanı’na gelmiştir.

2017 boyunca her alanda gerçekleştirilen temaslar kapsamında Adalet, Dışişleri, Gümrük ve Ticaret, İçişleri, Maliye, Milli Savunma ve Milli Eğitim Bakanlıkları ile Genelkurmay Başkanlığı, RTÜK, Rekabet Kurumu, Kamu Denetçiliği Kurumu, YSK, Yargıtay, Jandarma, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı ve Kızılay gibi kurumlarımızdan heyetlerimiz Romanya’yı ziyaret ederek Romen karşıtlarıyla ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi için görüşmelerde bulunmuşlardır.

Balkanlar'da birbirlerinin en büyük ticaret ortağı olan Türkiye ve Romanya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler gelişmeye devam etmiştir. Romanya ile ikili ticaret hacmimiz geçen yıla göre artarak yaklaşık 5 milyar Dolarlık bir hacme ulaşmıştır.

Romanya’daki Türk yatırımları 2017’de de artmaya ve Romen ekonomisine katkı sağlamaya devam etmiştir. 2017 Ocak-Ekim döneminde ülkemizi ziyaret eden Romen turistlerin sayısı, 2016’nın aynı dönemine göre %16 artış göstermiştir.

Ülkemiz ile Romanya arasında yüzyıllara dayanan kültürel etkileşimin geleceğe taşınması kapsamında özellikle 2017 yılında Büyükelçiliğimiz ve bağlı birimlerimizin vatandaşlarımız, soydaşlarımız ve Romen dostlarımıza yönelik kültürel etkinlikleri artarak sürmüş ve bu faaliyetlerimiz sosyal medya araçları üzerinden sizlerle paylaşılmıştır.

2018 yılının stratejik ortağımız Romanya’yla ikili münasebetlerimiz bakımından daha verimli bir yıl olmasını diliyor, bu vesileyle Romanya’daki vatandaş ve soydaşlarımızın yeni yılını en iyi dileklerimle kutluyorum.