Büyükelçi Osman Koray Ertaş’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. Yıldönümü Vesilesiyle Yayınladığı Mesaj

Bükreş Büyükelçiliği 28.10.2017

Kıymetli vatandaşlarımız ve soydaşlarımız,

Cumhuriyet Bayramı’nı Bükreş’te sizlerle birlikte kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyorum. Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, yol arkadaşlarını ve vatan için canlarını feda eden şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Onların ortaya koyduğu muasır medeniyet hedefi doğrultusunda, güçlü ve müreffeh bir Türkiye için kararlılıkla ilerlemeyi sürdüreceğiz. Bu yolda karşımıza çıkan tüm engelleri, millet olarak elbirliğiyle aşacağımıza, farklı terör odaklarının ülkemize yönelen saldırılarının üstesinden geleceğimize inanıyorum.

Değerli vatandaşlarımız ve soydaşlarımız,

Güçlü birer müttefik ve stratejik ortak olan Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkiler Romanya'daki Türk toplumunun katkılarıyla her geçen yıl daha da gelişmektedir. Sizler, buradaki çalışmalarınız ve Romen toplumuyla geliştirdiğiniz yakın bağlarla bu işbirliğini sarsılmaz kılıyorsunuz. Bugün Romanya’da vatandaşlarımızın ekonomik ve sosyal hayatın her alanında varlık gösterdiğini görmekten gurur duyuyoruz.

Şüphesiz insani boyutta ülkelerimiz arasındaki en değerli bağlardan birini Türk-Tatar soydaşlarımız teşkil etmektedir. Soydaşlarımız sadece asli unsuru oldukları Romen toplumuna değil, ikili ilişkilerimize de zenginlik katmakta, ülkelerimiz arasında güçlü ve kalıcı bir köprü oluşturmaktadır. Soydaş ve vatandaşlarımızın buradaki mevcudiyetlerini birlik ve beraberlik içinde ve ülkelerimizin ortak yararı doğrultusunda daha da güçlendireceklerine inanıyorum.

Ne mutlu ki bu yıl da Cumhuriyet Bayramı’nı sizlerle birlikte Bükreş’ten Köstence’ye, Cluj’dan Yaş’a kadar çok sayıda ilde törenler ve etkinliklerle kutlayacağız. Bayramımız kutlu olsun.