Büyükelçi Osman Koray Ertaş’ın Kurban Bayramı Mesajı

Bükreş Büyükelçiliği 31.08.2017

Kıymetli vatandaş ve soydaşlarımız,

Romanya’da yaşayan soydaş ve vatandaşlarımızla birlikte bir Kurban Bayramı’nı daha birlikte idrak ediyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Bayramlar milletimizin büyük değer verdiği, toplumumuzun kenetlenmesine, birbirine destek olmasına, öz değerlerini yeniden hatırlamasına vesile olan manevi değeri yüksek günlerdir. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanında yaşayan vatandaş ve soydaşlarımız, anavatandaki bayramlaşma heyecan ve mutluluğunu bulundukları ülkelerde yaşatmak için gayret gösterir.

Biz de sizlerle birlikte bu mutluluğu yaşayabilmek için Bayram’ın ilk günü Bükreş’te, ikinci günü de Köstence’de bayramlaşma etkinlikleri düzenleyeceğiz, ayrıca şehitlik ve kabristan ziyaretinde bulunacağız.

Bayramlar yardımlaşmanın, dayanışmanın, birliğin ve beraberliğin hakim olduğu özel günlerdir. Bu günleri vesile ederek dargınlıkları geride bırakıp, birbirimize kenetlenelim. Yurtdışında bulunduğumuz ülkelerde zaten azınlık konumundayız. Bir de kısır çekişmelerle bölünmemiz halinde toplum olarak varlığımızın daha da zayıflayacağını hep hatırımızda tutalım. Bu vesileyle, Romanya’daki vatandaşlarımızın ulusal meselelerde bugüne kadar sergilemiş olduğu güçlü birliktelik için bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

Yurtdışında yaşayan toplumumuz için bayramlar, çocuklarımıza bize ait değerlerin kazandırılması bakımından da büyük önem taşımaktadır. Bu bayram vesilesiyle, çocuklarımıza bayram havasını mümkün mertebe yaşatmak için gayret göstereceğinize eminim.

Bu düşüncelerle şahsım ve Büyükelçiliğimiz personeli adına Kurban Bayramınızı kutluyor, Bayramın dost Romanya halkıyla beraber hepinize sağlık, mutluluk ve esenlik getirmesini temenni ediyorum.