Büyükelçi Osman Koray Ertaş’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Etkinliğinde Yaptığı Konuşma

Bükreş Büyükelçiliği 30.08.2017

Değerli soydaş ve vatandaşlarımız,

Kıymetli misafirler,

Cumhuriyetimizin temellerinin atılmasında bir dönüm noktası olan 30 Ağustos Zaferi’nin 95. yıldönümünü sizlerle birlikte Bükreş’te kutlamaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyorum.

30 Ağustos Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri ve siyasi dehasının, Türk ordusunun cesaret ve azminin, Türk ulusunun vatan sevgisi ve bağımsızlık inancının ürünüdür. Bu zaferle, vatan toprakları kurtarılmış; bağımsız, demokratik ve laik Türkiye’nin temelleri atılmıştır.

Bugünü kutlarken, bu zaferin mimarı Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ü, yol arkadaşlarını ve vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

Bu savaştaki mücadele ve birlik-beraberlik ruhunu bugüne taşıyarak, daha güçlü ve müreffeh bir Türkiye için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Türk halkı, 15 Temmuz badiresinin üstesinden gelerek bu iradesini bir kez daha ortaya koymuştur. Silahlı Kuvvetlerimiz FETÖ darbe girişiminden güçlenerek çıkmıştır. Bu vesileyle, huzur ve birliğimizi sarsmaya kalkışanlara karşı mücadelelerini kararlılıkla sürdüren ordumuzun kahraman mensuplarını ve güvenlik güçlerimizin fedakar fertlerini takdir ve minnet duygularıyla anıyoruz.

Kıymetli misafirler,

Romanya’daki Türk toplumu, burada çeyrek asrı aşan varlığıyla Türkiye - Romanya ilişkilerinin bugünkü seviyeye getirilmesinde önemli pay sahibidir. Sizlerin her iki ülkeye yaptığınız katkılar, burada kurduğunuz dostluklar, sergilediğiniz çalışkanlık ve azim bizler için gurur kaynağıdır. Bundan sonra da aynı anlayışla, kısır çekişmelerin esiri olmadan, birlik ve beraberlik içinde yola devam edeceğinize inanıyoruz.

Şüphesiz insani boyutta ülkelerimiz arasındaki en kıymetli bağlardan birini buradaki Türk -Tatar soydaşlarımız oluşturmaktadır. Soydaşlarımız sadece asli unsuru oldukları Romen toplumuna değil, ikili ilişkilerimize de büyük değer katmaktadır. Bugün aramızda bulunarak Zafer Bayramı sevincimize ortak olmanızdan dolayı hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Sizlerin desteğiyle birlikte Türk-Romen ilişkilerini daha da ileri noktaya taşıyacağımıza, karşımıza çıkan zorlukları geçmişte olduğu gibi elbirliğiyle aşacağımıza, milli ve dini benliğimizi muhafaza edeceğimize ve Romanya’daki ortak mirasımızı koruyacağımıza inanıyorum.

Bu vesileyle, bir kez daha Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk ve silah arkadaşları ile Kurtuluş Savaşımız başta olmak üzere ülkemiz ve milletimiz için şehit düşen vatan evlatlarını rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, hepinize teşekkür ediyorum.