Büyükelçi Osman Koray Ertaş’ın 15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Etkinliği Konuşması

Bükreş Büyükelçiliği 15.07.2017

Değerli vatandaş ve soydaşlarımız,

Saygıdeğer misafirler,

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle düzenlediğimiz resepsiyon ve Anadolu Ajansı fotoğraf sergisi kapsamında sizleri Büyükelçiliğimizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum.

Bugün kanlı darbe teşebbüsünün akim bırakılmasının birinci yılını idrak ediyoruz. Hepinizin bildiği gibi, 15 Temmuz alışılagelmiş türden bir askeri kalkışma değildi. O gece, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki en kanlı terör eylemiyle karşı karşıya kaldık. Darbecilerin elinde 250 vatandaşımızı şehit verdik, 2000’den fazla insanımızın yaralandığını gördük. Masum sivillere karşı acımasızca ağır silahlar kullanıldığına, savaş uçaklarıyla Meclisimizin ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin bombalandığına, Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Başbakanımıza suikast girişiminde bulunulduğuna şahit olduk.

15 Temmuz, Türk demokrasisi ve devleti için bir güç ve sebat sınavıydı. Bu sınavı başarıyla geçmenin gururunu yaşamaktayız. Darbe gecesi gerek iktidar partisi gerek muhalefet partileri, güvenlik güçlerimizin vatansever unsurları, sivil toplum ve basın darbecilere karşı ayağa kalktı. Her kesimden ve siyasi görüşten Türk halkı, tarihi bir dayanışma örneği göstererek özveriyle tankların önüne çıktı. Demokratik hakları için hayatları pahasına güçlü bir direniş sergiledi. Bu vesileyle demokrasi şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle yadediyoruz.

Bizler Romen dostlarımızın darbe girişiminin hemen akabinde demokratik yollardan seçilmiş hükümetimizle ve Türk halkıyla sergilediği güçlü dayanışmayı da unutmadık. Kendilerine bu vesileyle bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

Saygıdeğer misafirler,

Değerli meslektaşlarım,

15 Temmuz, Fettullahçı Terör Örgütü ve takipçilerinin Türk devleti için yarattığı tehdidin büyüklüğünü tüm açıklığıyla bir kez daha ortaya koydu. Devleti ele geçirmek amacıyla masum kanı dökmekten çekinmeyeceklerini gösterdi. Türkiye, tarihinde ilk kez, milletin en değerli kurumlarının, yine bu milletin ordusu ve silahlarıyla vurulmasına tanıklık etti.

Bugün artık biliyoruz ki FETÖ öteden beri kendini takdim etmeye çalıştığı barışçıl bir hareket değil, küresel boyutta iktidar ve hâkimiyet arzusuna sahip, gizlilik ve riyakarlığı prensip edinmiş, dünyada 150’yi aşkın ülkede varlık gösteren tehlikeli bir yapılanmadır. Bir yıl önce Türkiye’de yaşananlar, bu örgütün başka ülkelerde de neler yapabileceğinin göstergesidir. Bizler FETÖ’nün gerçek yüzünü zamanında fark edememenin bedelini acı şekilde ödedik. FETÖ’nün etkinlik gösterdiği diğer ülkelerin benzer tecrübeler yaşamasını istemiyoruz. Bu nedenle yabancı dost ve ortaklarımızı bu örgüte karşı dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Kıymetli misafirler,

Geçtiğimiz bir yıl boyunca Türkiye zor bir dönemi geride bırakmanın gayreti içinde oldu. Bir yandan, darbecilerin hukuk önünde hesap vermesi için yasalarımız ve uluslararası yükümlülüklerimiz çerçevesinde kapsamlı adli ve idari süreçler yürütüldü. Diğer yandan yaraları sarmak, milletçe yaşadığımız sarsıntının izlerini silmek ve ileride benzer acıların yaşanmaması için gerekli önlemleri almak için yoğun çaba gösterildi. Bu süreçte, özgürlükler ve güvenlik ihtiyaçları arasında doğru dengenin sağlanmasına çalışıldı. Haksızlıkların önüne geçilmesi için adli ve idari mekanizmalar tesis edildi. Uluslararası kuruluşlarla yakın diyalog ve işbirliği içinde olundu.

En büyük sınavı 15 Temmuz’da başarıyla vermiş olmamıza karşın, önümüzde hala alınacak yol olduğunun bilincindeyiz. Ülkemizin varlığına yönelik bu tehdidin yarattığı travmanın üstesinden gelmeye ve aynı anda PKK ve DAEŞ gibi tehlikeli terör örgütleriyle baş etmeye çalışırken, FETÖ’yle mücadeleyi birlik ve dayanışma içinde, hukuk ve demokrasi temelinde sürdürme kararlılığımızı muhafaza etmekteyiz. Terörizmle mücadelenin tek yolunun bu olduğunu biliyoruz.

Sevgili vatandaşlarımız,

Romanya’daki Türk toplumu da, tıpkı Türkiye’deki yakınları gibi bu hain girişime onurlu bir karşı duruş sergilediler. Darbe girişiminin ilk saatlerinden itibaren Büyükelçiliğimize koşarak, bizlerle, devletinizle dayanışma sergilediniz. Aradan geçen bir yılda, FETÖ üyelerinin ülkemizi karalamak için harcadığı gayret bizleri daha da kenetledi. Onlar hainliklerine devam ettikçe bizler daha da kenetleneceğiz.

İlk günden itibaren devletinin ve demokrasisinin yanında duran siz değerli vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza ve sivil toplum kuruluşlarımıza bu birlik ve dayanışma için bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

Sözlerime burada son verirken, menfur darbe girişiminde yitirdiğimiz şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, bugün aramızda bulunarak gösterdiğiniz dayanışma için hepinize şükranlarımı sunuyorum.