Büyükelçi Koray Ertaş’ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Etkinliği’nde Yaptığı Konuşma

Bükreş Büyükelçiliği 24.04.2017

Bükreş Büyükelçiliği, 23 Nisan 2017

Sevgili Çocuklar, Değerli Veliler,

Kıymetli soydaş ve vatandaşlarımız,

Bugün, ulusal egemenliğimizin sembolü olan Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 97’inci yıldönümünü büyük bir gururla idrak ediyoruz.

İstiklal Savaşı sırasında atalarımız tarafından gerçekleştirilen büyük seferberlik, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde zaferle sonuçlanmış ve zafere giden süreçte tam bağımsızlık konusundaki azim ve kararlığımız, “Egemenlik, Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesi temelinde, 23 Nisan 1920’de tüm dünyaya ilan edilmiştir.

Atatürk, vatanı kurtarma mücadelesini Anadolu’da kongreler toplayarak, halktan temsilciler seçerek başlatmış ve Millet Meclisi’nin aldığı kararlarla bu savaşı yürütmüştür. Bu, Mustafa Kemal’in Türk halkına duyduğu güvenin göstergesidir. Nitekim, Türk halkının bağımsızlık savaşındaki azim ve fedakarlığını tarihte pek az millet göstermiştir. Sahibi olduğumuz Cumhuriyet onun için bu kadar değerli ve vazgeçilmezdir.

Bugün ülkemiz dışında yaşayan vatandaşlarımız, halkımızın mücadele azmi ve çalışkanlığının en güzel örneğini teşkil etmektedir. Romanya’daki Türk toplumu da Romanya’nın kalkınmasına katkı vermiş, ülkelerimiz arasında sağlam bir dostluk bağı oluşturmuştur. Bunu daha da ileriye taşıyacak olanlar ise çocuklarımızdır.

97 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk kez toplandığı gün olan bu günü, 23 Nisan gününü, Atatürk, çocuklarımıza armağan etmiştir. Bu günün çocuklarımıza armağan edilmesi, Türkiye'nin geleceği olan çocuklarına, gençlerine olan güvenini, umudunu gösterir.

Sizin emekleriniz çocuklarımızın başarılarına temel olacak. Geleceğimizi onlar şekillendirecek. Çocuklarımızı iyi yetiştirmemiz, sağlam ahlak ve çalışma azmi aşılamamız bu nedenle elzemdir. Zira, toplumlar varlıklarını ve saygınlıklarını ancak genç nesillere verdikleri önem derecesinde sürdürebilirler.

Tüm dünya çocuklarıyla birlikte kutladığımız bu anlamlı günde, Romen çocuklarını da burada misafir etmekten ayrıca mutluluk duyuyoruz.

Bu duygularla, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk başkanı olan Büyük Önder Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşımızın kahramanlarını bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyorum. Tüm çocuklarımızın bayramını en içten duygularla kutluyorum.

Dragi copii,

În fiecare an, pentru noi 23 aprilie este Ziua Suveranității Naționale și a Copiilor. Atatürk, fondatorul Republicii Turcia le-a dedicat această zi specială copiilor. În această zi, Turcia sărbătorește copiii din toate țările lumii.

Voi sunteți viitorul României. Cu toții ne dorim să aveți parte de tot ce e mai bun și să deveniți oamenii care vor schimba lumea în bine.

Vă mulțumesc mult că ați venit să ne bucurăm împreună astăzi. Le mulțumesc copiilor și profesorilor care au venit de la Palatul Copiilor din București la această sărbătoare.

Felicitări tuturor!