Büyükelçi O. Koray Ertaş’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü Vesilesiyle Düzenlenen Törende Yaptığı Konuşma

Bükreş Büyükelçiliği 18.03.2017

Büyükelçi O. Koray Ertaş’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü Vesilesiyle Düzenlenen Törende Yaptığı Konuşma

Bükreş Türk Şehitliği, 18 Mart 2017

Kıymetli vatandaş ve soydaşlarımız,

Bundan bir asır önce bizler için, vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin dünyanın dört bir yanında bulunan ebedi istirahatgahlarından birinde o büyük neslin torunları olarak anlamlı bir günde yine bir araya geldik.

Bildiğiniz gibi Birinci Dünya Savaşı sırasında çok uzak diyarlarda ve farklı cephelerde şehit düşen vatan evlatlarının bir bölümünün kabirleri Romanya’da Bükreş, Braila ve Slobozia’daki şehitliklerde bulunmaktadır. Sözkonusu şehitliklerin bu ülkedeki varlığı buradaki vatandaş ve soydaşlarımız bakımından dost ülke Romanya’yı müstesna kılan hususlardan biridir. Şehitlerimizin aziz hatıralarına burada huzur içinde sahip çıkabilmemizi sağlayan Romen dostlarımıza bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum.

Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü olan 18 Mart tarihini her yıl Şehitleri Anma Günü olarak idrak ediyoruz.

Çanakkale Zaferi, sadece milletimizin değil, Avrupa tarihinin akışını değiştiren bir kahramanlık öyküsüdür. Çanakkale’de elde edilen başarı, karşılaştığı zorluklar ne olursa olsun Türk milletinin birlik ve beraberlik ruhunu koruduğu müddetçe yenilemeyeceğinin en somut örneğidir. Nitekim, bugün bu şehitlikte yatan kahramanlarımız arasında farklı kökene mensup vatan evlatlarının bulunuyor olması bir tesadüf değildir.

Kıymetli vatandaşlarımız,

Ülkemiz ve milletimiz farklı terör gruplarının hedefindedir. Bu yılki tören vesilesiyle geçen yıl 15 Temmuz hain darbe girişiminde yaşamını yitiren şehitlerimizi rahmetle anıyor, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Milletimizin birliğine kasteden terör örgütleriyle mücadelemiz kararlılıkla sürecektir. Terörizmle mücadele için yurtiçinde ve Suriye, Afganistan ve Irak gibi yabancı ülkelerde yaşamını yitiren güvenlik güçlerimizin kahraman mensuplarının ruhu şad olsun. Dualarımız bu mücadeleyi ara vermeden sürdüren kahraman asker ve polisimizledir. Bu vesileyle ayrıca, bir Dışişleri Bakanlığı mensubu olarak, hain ASALA terörüne kurban verdiğimiz meslektaşlarımızın aziz hatıralarını da saygıyla anıyorum.

Şehitlerimizin emanetine tüm millet olarak sahip çıkmaya devam edeceğiz. Onların vatan sevgisiyle verdikleri cefakar mücadeleyi daima hatırda tutarak, ülkemizi ileri götürmek için tüm gücümüzle çalışacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanı için şehit düşen atalarımızı, kardeşlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun.