Büyükelçi Osman Koray Ertaş’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı

Bükreş Büyükelçiliği 29.10.2016

Kıymetli vatandaşlarımız ve soydaşlarımız,

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. yıldönümünü sizlerle birlikte Bükreş’te onurla kutlamanın heyecanını yaşıyorum. Bu anlamlı günde, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu kutlu vatanı müdafaa etmek için kanları ve canlarıyla mücadele eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Cumhuriyetimiz kutlu ve ilelebet payidar olsun.

29 Ekim 1923 milletimizin kaderini tayin hakkını eline aldığını dünyaya duyurduğu tarihtir. Milletimizin hiçbir zaman zayıflamayan bir bağımsızlık iradesinin sonucudur Cumhuriyet. Atatürk öncülüğünde verilen emsalsiz bir mücadelenin, bitip tükenmek bilmeyen bir azmin ve hep canlı tutulan bir umudun vardığı noktadır. Bugün bu güzel ülkede sağlanan refah ve esenliği bu azim ve mücadeleye borçluyuz.

Cumhuriyet Bayramımızı ülkemize ve milletimize yönelen hain tehditlerin arttığı bir dönemde gerçekleştiriyoruz. Aziz milletimizin bu hainlere geçit vermeyeceğini en güçlü şekilde gösterdik. 15 Temmuz gecesi hayatını kaybeden tüm şehitlerimizi bu vesileyle rahmetle anıyorum. Ülkemizin huzuruna, birlik ve bütünlüğüne kasteden veinsanlarımızı katleden PKK, DAEŞ ve FETÖ gibi tüm terör örgütleriyle mücadelemiz yılmadan devam edecektir.

Saygıdeğer vatandaşlarımız ve soydaşlarımız,

Ülkemiz ve Romanya arasındaki mevcut iyi ilişkilerin her geçen yıl daha da gelişmekte olduğunu hep birlikte memnuniyetle müşahede ediyoruz. Bunda sizlerin önemli payınız vardır. Sizler iki ülke arasında güçlü ve kalıcı bir köprü vazifesi görmektesiniz. Romanya’daki Türk - Tatar soydaşlarımız ve buradaki vatandaşlarımız iki ülke arasındaki bağları sarsılmaz kılmaktadır.

Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız her zamankinden daha çoktur. Birbirimize olan bağlılığımızı dosta ve düşmana kanıtlamanın zamanıdır. Eğer geçen yüzyılın başında, o yokluklarla koskoca bir Cumhuriyet kurabildiysek, bugün geldiğimiz noktada, elimizdeki imkanlarla Mustafa Kemal Atatürk'ün bize gösterdiği çağdaş medeniyet düzeyini de yakalayabilir, geçebiliriz.

Asırlardır bu topraklarda yaşayan ve ülkemizle bağlarını her daim güçlü tutan soydaşlarımızın kendi kültür ve kimliklerini muhafaza etmelerine büyük önem veriyoruz. Sizin mutluluğunuz mutluluğumuz, kederiniz kederimiz, ümitleriniz ümitlerimizdir. Bu vesileyle, dost Romen makamlarına burada huzur ve güven içinde yaşayan soydaşlarımıza yönelik müzahir tutumları nedeniyle teşekkürlerimi yinelemek isterim.

Bu duygu ve düşüncelerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimle tekrar kutluyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

O. Koray ERTAŞ

T.C. Bükreş Büyükelçisi