Büyükelçi O. Koray Ertaş’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 94. Yıldönümü Vesilesiyle Düzenlenen Etkinlikte Yaptığı Konuşma

Bükreş Büyükelçiliği 30.08.2016

Değerli soydaş ve vatandaşlarımız,

Kıymetli misafirler,

Cumhuriyetimizin temellerinin atılmasında büyük bir dönüm noktası olan 30 Ağustos Zaferi’nin 94. yıldönümünü sizlerle birlikte Bükreş’te kutlamaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyorum.

Bize bu zaferi armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

Bu yılki Zafer Bayramı etkinliğini ülkemize ve milletimize yönelen hain tehditlerin arttığı bir dönemde gerçekleştiriyoruz. Kısa süre önce karşı karşıya kaldığımız FETÖ darbe girişimini devlet ve milletçe elbirliğiyle önledik. Ülkemizin huzuruna, birlik ve bütünlüğüne kasteden veinsanlarımızı katleden PKK, DAEŞ ve FETÖ gibi tüm terör örgütleriyle mücadelemiz yılmadan devam edecektir.

Silahlı Kuvvetlerimiz bu darbe girişiminden güçlenerek çıkmıştır. Milletimizin göz bebeği olan ordumuzun kahraman mensuplarına, ülke içinde ve başta Suriye olmak üzere ülke dışındaki mücadelelerinde başarılar diliyoruz. Dualarımız onlarlardır. Keza, ülkemize kasteden hainlere karşı kararlılıkla mücadele eden tüm güvenlik güçlerimizin kahraman mensuplarını derin takdir ve minnet duygularıyla anıyoruz.

Milletimiz dün olduğu gibi bugün de kendisine yönelen her türlü alçak tehdide rağmen muasır medeniyetler hedefi doğrultusundaki yürüyüşüne kararlı adımlarla devam edecektir.

Bu vesileyle, dost Romen halkına huzur ve refah, Karadeniz, Balkanlar ve Ortadoğu gibi ortak coğrafyalarımız için barış ve istikrar dileklerimi yinelemek istiyorum. Bu vesileyle, Romanya’daki Türk toplumu adına, kısa süre önce İtalya’da meydana gelen depremde yaşamlarını yitiren Romen vatandaşlarının ailelerine da başsağlığı diliyorum.

Bir kez daha Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk ve silah arkadaşları ile Kurtuluş Savaşımız başta olmak üzere ülkemiz ve milletimiz için şehit düşen vatan evlatlarını rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

Teşekkür ederim.