Yabancı Plakalı Özel Taşıtlar İçin Ön Beyan Uygulaması

Bükreş Büyükelçiliği 01.07.2016

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın ülkemize ziyaretlerinin artış gösterdiği yaz dönemlerinde ülkemize giriş yapan kişi ve araçlara ait detaylı bilgi girişinin yapılması nedeniyle gümrük idarelerinde yaşanabilecek yığılmaları önlemek amacıyla “Turistik Kolaylıklar Kapsamında Getirilen Kişisel Kullanıma Mahsus Taşıtlar İçin Önbeyan Uygulaması Projesi” hayata geçirilmiştir.

Cep telefonu vb. mobil cihazlardan da erişilebilecek, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet sayfasında yer alan “Özel Taşıtlar Ön Beyan Uygulaması”(https://uygulama.gtb.gov.tr/tasit1onbeyan) aracılığıyla şahıs ve araca ait bilgilerin taşıtlarıyla Türkiye’ye giriş yapmak isteyen şahıslar tarafından seyahatleri öncesinde girilmesi halinde, Türkiye’ye giriş sırasında gümrük memurunca sadece bu bilgilerin doğruluğunun kontrolü ve şahsın gerekli şartları sağladığının tespiti yapılarak giriş işlemleri tamamlanabilecektir.

Projeyle, sözkonusu bilgilerin girişi hudut kapılarında yapılmayacağından işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilmesi ve bekleme süresinin asgari düzeye indirilmesi hedeflenmektedir.