Romanya'ya Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Bükreş Büyükelçiliği 02.06.2016

Romanya’ya seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımızın mutlaka seyahat amaçlarına uygun vize almaları gerekmektedir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız ise 90 güne kadar süreli turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.

Romanya Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen, henüz Schengen Alanı’na dahil değildir. Buna mukabil, 1 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe giren bir düzenleme ile geçerli çok girişli Schengen vizesi veya ikamet tezkeresi hamili yabancıların Romanya'ya giriş vizesine ihtiyaç duymadan girebilmeleri ve son 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde ülkede ikamet edebilmeleri sağlanmıştır.

Sözkonusu düzenlemede belirtilen şartları taşıyan vatandaşlarımız da bu imkandan yaralanabilecektir. Bu şekilde Schengen ülkelerinde geçerli ikamet tezkeresi sahibi olan veya geçerli çok girişliSchengen vizesi bulunan vatandaşlarımızın vizesiz olarak Romanya'ya seyahat edebilmeleri mümkün hale gelmiştir.

Ayrıca, Romen sınır makamlarınca vatandaşlarımızdan Romanya’ya girişlerinde aranan asgari koşullar arasında, pasaport süresinin en az altı ay geçerli olması şartı aranmaktadır. Vatandaşlarımızın, Romanya’ya yapmayı öngördükleri seyahatlerini yukarıdaki koşulu dikkate alarak planlamalarıbüyük önem taşımaktadır.

Romen sınır makamları, gerekli giriş vizeleri bulunsa veya vizeden muaf olsalar dahi vatandaşlarımızdan sınır kapısında sağlık sigorta poliçesi ile kendilerini davet edenler tarafından düzenlenmiş davetiyelerin asıllarını isteyebilmekte, otel rezervasyonlarını kontrol edebilmekte, ayrıca ülkede bulunulacak süre zarfında geçimlerini sağlayacak maddi imkanlara sahip olup olmadıklarını sorgulayabilmektedir. Bu nedenle, bu tür kanıtlayıcı belgeler ile yeterince nakit para (Günlük 50 Avro veya konvertibl para) bulundurulması önem taşımaktadır.

Romanya makamları, Erasmus kapsamında öğrenim gören öğrencilerimizin ikamet iznibaşvurularındaeğitim vizesi şartı aramaktadır. Bu itibarla, Romanya'da öğrenim görecek öğrencilerimizin pasaport türünden bağımsız olarak öğrenimleri süresince geçerli olacak şekildeeğitim vizesi alarak Romanya'ya giriş yapmaları gerekmektedir.

Romanya’ya kendi özel araçlarıyla seyahat edecek vatandaşlarımızın ”rovignette” adı verilen elektronik otoyol geçiş kartlarını sınır kapılarında mutlaka satın alarak araçlarının ön camlarına takmaları, hız sınırlamalarına titizlikle uymaları, emniyet kemeri takma ve direksiyonda başında cep telefonuyla konuşmama kuralına kesinlikle riayet etmeleri tavsiye olunur. Ayrıca, Romanya’yı ziyaret edecek vatandaşlarımızın bulundukları ülkeye veya Türkiye’ye ambulans uçakla nakle imkan verecek teminatlar içeren uygun sağlık sigortasını yaptırmaları gerekmektedir.