Büyükelçi O. Koray Ertaş’ın Şehitler Günü Vesilesiyle Düzenlenen Törende Yaptığı Konuşma

Bükreş Büyükelçiliği 18.03.2016

Bükreş Türk Şehitliği, 18 Mart 2016


Kıymetli vatandaş ve soydaşlarımız,

Bizler için manevi değeri büyük olan Bükreş’teki bu özel mekânda milletimizin ebediyete intikal etmiş en müstesna fertlerini anmak üzere bir araya geldik. Birinci Dünya Savaşı sırasında bugünün ölçütlerinde bile bizlere çok uzak gelen diyarlarda, onlarca cephede savaşan atalarımızın manevi huzurunda bulunuyoruz.

Romanya ve Galiçya cephelerinde yaşamlarını yitiren binlerce şehidimizin bir kısmının ebedi istirahatgahları bugün Romanya topraklarında Bükreş, Braila ve Slobozia’da bulunmaktadır.

Bildiğiniz üzere, her yıl 18 Mart tarihini Şehitler Günü olarak anıyoruz. 18 Mart tarihi esasen milletimizin tarihindeki en önemli sayfalardan biri olan Çanakkale Zaferi’nin yıldönümüdür.


Çanakkale Savaşı’nı, bizler için bu kadar anlamlı kılan, sadece dünya dengelerini etkilemesi veya Akif’in deyişiyle savaşın “en kesif ordulara” karşı verilmiş olması değildir.Çanakkale Zaferi, Türk milletinin en büyük güçlükler karşısında gösterdiği sabır, metanet, kararlılık ve fedakârlığın simgeleştiği bir kahramanlık hikayesidir. Çanakkale Savaşı, millet olarak birlik, beraberlik ve dayanışmamızı koruduğumuz sürece neleri başarabildiğimizin müşahhas örneğidir. Nitekim, bu şehitlikte yatan kahramanlar arasında farklı etnik ve dini kökene mensup vatan evlatlarının bulunuyor olması bir tesadüf değildir.

Bugün milletimiz farklı terör gruplarının yeniden hedefi haline gelmiştir. Karşımıza çıkma cesareti bulunmayan odaklar tarafından maşa olarak kullanılan bu terör çeteleriyle mücadelemiz geçmişte olduğu gibi bugün de aynı kararlılıkla sürdürülmektedir. Bu millet terörün sinsi ve alçak eylemleriyle hizaya getirilecek bir millet değildir. Tarih bunun şahididir.

Bu vesileyle, bugün vatanı için, bizler için canlarını siper eden Silahlı Kuvvetlerimiz, Emniyet mensuplarımız ve güvenlik güçlerimizin aziz mensuplarını saygıyla selamlıyor, ebediyete intikal eden şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve metanet diliyorum. Bu vesileyle ayrıca, bir Dışişleri Bakanlığı mensubu olarak, hain ASALA terörüne kurban olan meslektaşlarımızın aziz hatıralarını da saygıyla anıyorum.

Çanakkale’de evlerinden binlerce kilometre uzakta yaşamlarını yitiren Anzak askerlerinin bugün Türkiye ile Avustralya ve Yeni Zelanda halklarını birbirine kenetlemesi gibi, Romanya’da şehit düşen Türk askerlerinin buradaki varlığı da bugün Türk ve Romen halkları arasındaki güçlü ve kadim dostluğu pekiştirmektedir.

Şehitlerimizin aziz hatıralarına burada huzur içinde sahip çıkabilmemizi sağlayan Romen dostlarımıza bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum.

Bir kez daha ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere ebediyete intikal eden atalarımızı ve vatanı ve milleti uğruna her dönemde canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.