Büyükelçi Ertaş'ın Yeni Yıl Mesajı (2016)

Bükreş Büyükelçiliği 30.12.2015

Kıymetli vatandaş ve soydaşlarımız,

Acısıyla, tatlısıyla 2015 yılını geride bırakıyor, yeni umutlarla 2016 yılına girmeye hazırlanıyoruz. Yeni yılın Romen dostlarımıza ve Romanya’da yaşayan tüm vatandaş ve soydaşlarımıza sağlık, mutluluk ve esenlikler getirmesini diliyorum.

İki stratejik ortak ve müttefik olan Türkiye ve Romanya arasındaki ilişkiler 2015 yılında da olumlu bir seyir izlemiştir. İki ülke arasında mevcut dostane ilişkiler Sayın Cumhurbaşkanımızın Nisan ayında Romanya’ya yaptığı resmi ziyaretle perçinlenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Romanya Cumhurbaşkanı Sayın Klaus Iohannis’in göreve gelmesinin ardından Bükreş’i ziyaret eden ikinci Devlet Başkanı olmuştur. Keza, Haziran ayında Sayın Dışişleri Bakanımızın Romanya’yı ziyareti ve yıl içinde çeşitli düzeylerde gerçekleştirilen diğer karşılıklı ziyaretler ilişkilerimizin her alanda güçlendirilmesine önemli katkılar sağlamıştır.

Yaklaşık 6 milyar Dolarlık ticaret hacmiyle Balkanlar'da birbirlerinin en büyük ticaret ortağı olan Türkiye ve Romanya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler 2015 yılında da önceliğimiz olmayı sürdürdürmüştür. Yaklaşık 6,5 milyar dolarlık yatırım sermayesiyle Romen ekonomisine önemli katkılar yapan Türk işadamları yıl içinde Romanya’ya ilave yatırımlar yapmışlardır. Öte yandan, ülkemiz Romen turistlerin en çok tercih ettiği turizm merkezlerinden biri olma vasfını 2015 yılında da muhafaza etmiş, haftalık 40’ı aşan uçak seferleri ihtiyaca ancak karşılık verebilmiştir.

Bükreş ve Köstence Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri başta Türkçe dil kursları olmak üzere, yıl içinde düzenledikleri çeşitli etkinliklerle Türk kültürünün Romanya’da tanıtılmasına önemli katkı sağlamışlardır. 2015 yılı başında faaliyete geçen TİKA Bükreş Proje Koordinasyon Ofisi ise çok kısa sürede eğitim, kültür, spor ve sağlık gibi alanlarda başarılı ortak projelere imza atmıştır.

İki ülke silahlı kuvvetleri arasında geride bıraktığımız yıl içinde ortak eğitim programları ve tatbikatlar düzenlemiş, çok sayıda karşılıklı temas gerçekleştirilmiştir. Ülkemiz bu yıl Romanya’da faaliyete geçen NATO Kuvvet Entegrasyon Birimi (NFIU) ve Çok Uluslu Güneydoğu Tümen Karargahı’na (MND-SE) personel desteği taahhüdünde bulunmuştur. Öte yandan, 1 Aralık Romanya Milli Günü münasebetiyle düzenlenen resmigeçite Silahlı Kuvvetlerimizden bir tören takımı katılarak ülkemizi başarıyla temsil etmiş, bu özel günde Romen dostlarımızın sevincine ortak olunmuştur.

Yıl içinde yapılan iki genel seçim vesilesiyle Romanya’da yaşayan vatandaşlarımız Mayıs ve Kasım aylarında Büyükelçiliğimiz ve Köstence Başkonsolosluğumuzda kurulan sandıklarda siyasal haklarını kullanmışlardır. Huzur ve güven ortamı içinde yapılan seçimlerin icra edilmesinde işbirliği ve yardımlarını esirgemeyen Romen makamlarına ve seçimlerin demokratik olgunluk içinde yürütülmesine katkıda bulunan vatandaşlarımıza bu vesileyle bir kez daha teşekkür ederim.

30 Ekim’de Bükreş’te Colectiv isimli mekanda meydana gelen yangında aralarında vatandaşımız Ayberk Mancı ve soydaşımız Serian Mavi’nin de bulunduğu 60’dan fazla gencin hayatını kaybetmesi hepimizi derinden üzmüştür. Türkiye bu zor günlerinde dost bildiği Romanya’nın ve Romen halkının yanında yer almış, yaraların sarılmasına destek olmaya çalışmıştır.

2015 yılında Büyükelçiliğimiz ve Köstence Başkonsolosluğumuzun vatandaşlarımız, soydaşlarımız ve Romen dostlarımıza yönelik kültürel etkinlikleri artarak sürmüş ve bu faaliyetlerimiz sosyal medya araçları üzerinden sizlerle paylaşılmıştır. Sözkonusu faaliyetlerin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm sivil toplum kuruluşlarına ve soydaş birliklerine bu vesileyle şükranlarımı sunarım. Öte yandan, Romanya'ya eğitim amacıyla gelen gençlerimizin örgütlenmesini teminen TİAD’ın desteğiyle Romanya'daki Genç Türkler Derneği'nin (ROGETU) kurulması bu alandaki boşluğun giderilmesi bakımdan önemli bir gelişme olmuştur.

2016’nın stratejik ortağımız Romanya’yla ikili münasebetlerimiz bakımından daha verimli bir yıl olmasını diliyor, bu vesileyle Romanya’daki vatandaş ve soydaşlarımızın yeni yılını en iyi dileklerimle kutluyorum.