Atatürk’ün Ebediyete İntikalinin 77. Yıldönümü Dolayısıyla Büyükelçi O. Koray Ertaş Tarafından Yayınlanan Mesaj

Bükreş Büyükelçiliği 09.11.2015

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin 77. yıldönümünde, saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.

Üstün liderlik nitelikleri, ileri görüşlülüğü, büyük bir savaş kazanan başarılı bir asker olmasına rağmen, barış yanlısı bir devlet adamı oluşu, dünya gerçeklerini iyi bilmesi, insani değerlere verdiği önem ve düşüncelerindeki evrensel boyut, Atatürk'ü 20. yüzyılın en önemli liderlerinden biri yapmıştır.

Atatürk, eşsiz bir komutan ve lider, gerçekçi bir devlet adamı, büyük bir fikir ve aksiyon insanı olarak, sadece Türk tarihini şekillendirmekle kalmamış, dünya tarihine de damgasını vurmuştur.

Bugün Romanya dahil birçok ülkede Atatürk’ün geçtiğimiz yüzyılın en saygın devlet adamları arasında anılıyor olması bir tesadüf değildir.

Hayatı boyunca milletimizin bağımsızlığı ve başarısı için çalışan Atatürk, bizlere bugün gurur duyduğumuz bağımsız ve modern bir Cumhuriyet, sağlam temeller üzerinde yükselen saygın bir ülke ve onurlu bir mazi bıraktı.

Atatürk Cumhuriyetimiz kurulduğunda sadece 42, hayata veda ettiğinde ise henüz 57 yaşındaydı. Erken bir yaşta aramızdan ayrılması milletimizi derin üzüntüye boğmuşsa da, ondan sonra gelen nesiller bize bıraktığı mirasına hep sahip çıktı.

Bizler de onun emaneti olan Cumhuriyetimizi ileri taşımaya kararlıyız. Ülke ve millet olarak, Atatürk'ün gösterdiği hedefler doğrultusunda daima ileriye bakıyoruz. Onun dünyaya ilham vermeyi sürdüren mirasına sahip çıkma kararlılığıyla yolumuza devam ediyoruz. Daha müreffeh bir geleceği inşa etmek için azimle çalışıyoruz.

Bugün, Büyük Atatürk’ün yolundan giden bizlere düşen görev, geçmişimizi unutmadan yüzümüzü geleceğe dönmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır. Bu çerçevede, 10 Kasım tarihini sadece bir matem günü olarak değil, Atatürk’ü ve Cumhuriyetimizin esaslarını daha iyi anlamak için bir fırsat olarak görmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk'ü bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum.


O. Koray ERTAŞ

Bükreş Büyükelçisi​