Büyükelçi Osman Koray Ertaş’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı

Bükreş Büyükelçiliği 29.10.2015

Kıymetli vatandaşlarımız ve soydaşlarımız,

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. yıldönümünü sizlerle birlikte gururla kutlamanın heyecanını yaşıyorum.

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde efsanevi bir kurtuluş mücadelesinin ardından kurulan Cumhuriyetimizin yıldönümünde başta büyük önder olmak üzere, modern Türkiye’nin kurulmasında çok büyük fedakarlıklar sergileyen atalarımızı ve Cumhuriyetimizin muhafazası için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Demokratik niteliği, güçlü ekonomisi, köklü kurumları, genç ve dinamik nüfusuyla 92 yıllık Cumhuriyetimiz muasır medeniyetler hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bu yürüyüşte tarih boyunca karşılaştığımız zorluklar milletimizi hiç bir zaman yıldırmamış, her türlü güçlüğe rağmen kararlı yürüyüşümüz sürmüştür.

Devletimiz ve milletimiz bugüne kadar olduğu gibi ulusal birlik ve egemenliğimize kasteden terör örgütlerinin emellerine ulaşmasına asla izin vermeyecektir. Bu vesileyle, hain terör saldırılarında yaşamlarını yitiren aziz şehitlerimiz ve masum vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve metanet, gazi ve yaralılara acil şifalar diliyorum.

Saygıdeğer vatandaşlarımız ve soydaşlarımız,

Ülkemiz ve Romanya arasındaki mevcut iyi ilişkilerin ve çeşitli alanlara yayılan kapsamlı işbirliğimizin her geçen yıl daha da geliştiğini büyük bir memnuniyetle müşahede etmekteyiz. Ülkelerimiz arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel ve beşeri ilişkilerin ulaştığı ileri seviyede kuşkusuz Romanya’da yaşayan siz vatandaş ve soydaşlarımızın payı büyüktür.

İnsanımız çalışkanlığıyla başta ekonomi olmak üzere birçok alanda Romanya’ya önemli katkılarda bulunmaktadır. Dost Romen halkı ve devleti de vatandaş ve soydaşlarımıza, kendi kültür ve kimliklerini muhafaza edebilecekleri ve geliştirebilecekleri, ekonomik ve sosyal hayata sorunsuz bir şekilde katılabilecekleri huzurlu ve güvenli bir ortam sağlamaktadır. Romen devletinin vatandaşlarımıza ve soydaşlarımıza yönelik sözkonusu müzahir tutumundan duyduğumuz memnuniyeti bu vesileyle ifade etmek isterim.

Bu duygu ve düşüncelerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimle tekrar kutluyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

O. Koray ERTAŞ

T.C. Bükreş Büyükelçisi