Milletvekilliği Genel Seçimleri Hakkinda Duyuru

Bükreş Büyükelçiliği 09.10.2015

Değerli vatandaşlarımız,

Bilindiği üzere, Milletvekilliği genel seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları şartıyla bulundukları ülkelerde oy kullanabildikleri gibi, gümrük kapılarında da oy verebilmektedir. Gümrük kapılarında oy verme işlemi 8 Ekim’de başlamış olup, 1 Kasım 2015 saat 17:00’ye kadar devam edecektir.

Evvelce de duyurulduğu üzere, Büyükelçiliğimizde oy verme günleri 22, 23, 24 ve 25 Ekim 2015 olarak belirlenmiş olup, vatandaşlarımız 10:00 – 19:00 saatleri arasında “Calea Dorobantilor, nr. 72, sector 1 Bucureşti” adresinde bulunan Büyükelçiliğimiz binasında oy kullanabilecektir.

Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı www.ysk.gov.tr internet adresinde yer alan Yurtdışı Seçmen Sorgulama bölümünden öğrenebilirsiniz.

Oy verme işlemi esnasında, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, pasaport, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Yurtdışı seçmen kütüğünde kaydı bulunmayan vatandaşlarımızın dış temsilciliklerimizde ve gümrük kapılarında oy kullanmaları mümkün değildir.

Saygıyla duyurulur.