Speech By Ambassador O. Koray Ertaş On The Occasion Of The 93rd Anniversary Of The Victory Day

Bükreş Büyükelçiliği 28.08.2015

Excellencies, Generals,

Ladies and Gentlemen,

Thank you for being with us today as we mark the Victory Day. This year we celebrate the 93rd anniversary of the final battle of Turkish War of Independence led by the great commander and statesman Mustafa Kemal Atatürk.

This victory paved the way for the foundation of our modern state one year later. With the proclomation of the new Turkish Republic in 1923, the Turkish nation has achieved to build a modern state and society.

On our drive to build a democratic and prosperous Republic we have always faced major challenges. However, we constantly moved forward thanks to the sacrifice of our men and women. Today, together with the modern world, we are again faced with a big challenge, as we fight against terrorism in different forms and manifestations. As always, we will protect our nation and democracy with the sacrifice of our army, security personnel, and people.

Today also offers us a perfect opportunity to celebrate the excellent level of relations between Turkey and Romania. We are not only neighbors and longtime friends, but also allies and strategic partners. We are both dedicated to further improving the relations in every field.

Turkish and Romanian armies, navies and air forces are strong partners. There is rarely a single month that we do not realize a military visit or a joint exercise. The signing of Defense Industry Cooperation Agreement in May this year in Istanbul is another important step which will allow us to further develop our military cooperation.

I wish to extend my best wishes of success to the Romanian servicemen who are on duty for their country and for our common ideals. I also hope that stability and peace reign in our common geographies, which span the Black Sea, the Balkans, and the Middle East.

Let me honor once again the memory of Mustafa Kemal Atatürk, all our other heroes and martyrs with utmost respect and gratitude.

Multumesc.

Now allow me to address in my mother tongue for our citizens and Turkish and Tatar compatriots.

Değerli soydaş ve vatandaşlarım,

Türkiye’den gelen kıymetli misafirler,

Cumhuriyetimizin temellerinin atılmasında son derece önemli bir yere sahip olan 30 Ağustos Zaferi’nin yıldönümünü bu sene de coşkuyla kutluyoruz.

Bize bu zaferi armağan eden büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

Bu önemli günü Romen dostlarımız, Türk – Tatar soydaşlarımız ve vatandaşlarımızla beraber kutlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Bu yılki Zafer Bayramı etkinliğini ne yazık ki terörün arttığı bir dönemde gerçekleştiriyoruz. Türk milleti her zaman olduğu gibi ülkemizin milli birlik ve beraberliğine kasteden tehditlere karşı kararlılıkla mücadele eden silahlı kuvvetlerimiz ve güvenlik güçlerimizin kahraman mensuplarının yanındadır.

Milletimiz dün olduğu gibi bugün de kendisine yönelen her türlü alçak tehdide rağmen muasır medeniyetler hedefi doğrultusundaki yürüyüşüne kararlı adımlarla devam edecektir.

Bu etkinlik vesileyle, dost Romen halkına huzur ve refah, Karadeniz, Balkanlar ve Ortadoğu gibi ortak coğrafyalarımız için barış ve istikrar dileklerimi yinelemek istiyorum.

Bir kez daha Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile Kurtuluş Savaşımız başta olmak üzere ülkemiz ve milletimiz için şehit düşen vatan evlatlarını rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

Teşekkür ederim.