Milletvekilliği Genel Seçimleri Hakkinda Duyuru

Bükreş Büyükelçiliği 27.08.2015

Değerli vatandaşlarımız,

Bilindiği üzere, milletvekilliği genel seçimlerinin 1 Kasım 2015 tarihinde yapılması kararlaştırılmıştır.

Milletvekilliği genel seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız bulundukları ülkelerde oy kullanabilmektedir.

Büyükelçiliğimizde oy verme günleri 22, 23, 24 ve 25 Ekim 2015 olarak belirlenmiş olup, kesin oy verme gün ve saatleri ayrıca ilan edilecektir.

Yurtdışında ikamet eden ve Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kayıtlı vatandaşlarımız, oylarını kayıtlı bulundukları Dış Temsilciliklerimizde kullanabilecekleri gibi, gümrük kapılarında da oy verebileceklerdir.

Yurtdışı Seçmen Kütüğü 2 Eylül 2015 saat 08:00’den itibaren sadece elektronik ortamda, www.ysk.gov.tr internet adresinden ilân edilecektir.

Romanya’da ikamet eden bütün seçmen vatandaşlarımızın Yüksek Seçim Kurulu’nun yukarıda kayıtlı internet adresini mutlaka ziyaret ederek yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını kontrol etmeleri, kütüğe kayıtlı olmayan seçmen vatandaşlarımızın kayıtlarının yapılabilmesi için adres beyanında bulunmak üzere, en geç 10 Eylül 2015 saat 16:00’ya kadar Büyükelçilik Konsolosluk Şubesi’ne şahsen başvuruda bulunmaları önemle rica olunur.

Seçmen kütüklerinin ilanına saat 10 Eylül saat 17:00’de son verilecek olmakla birlikte, internet kesintisi veya başka bir sebeple kayıtların Yüksek Seçim Kurulu’na aktarılmasında aksaklıklar yaşanabileceği ihtimali göz önünde bulundurularak, adres beyanında bulunacak vatandaşlarımızın vakitlice ve son günü beklemeden müracaatlarını yapmalarında yarar görülmektedir.

Vatandaşlarımızın başvuru sırasında Türkiye Cumhuriyeti pasaportu veya nüfus cüzdanı ile Romanya oturum kartını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Aynı zamanda Romanya vatandaşı da olan vatandaşlarımızın ise Romen kimlik kartlarını (cardul de identitate) ibraz etmeleri gerekmektedir.

Bilindiği üzere, Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kaydı bulunmayan vatandaşlarımızın dış temsilciliklerimizde ve gümrük kapılarında oy kullanmaları mümkün değildir.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.