Büyükelçi Ertaş'ın Anadolu Ajansı Mülakatı

Bükreş Büyükelçiliği 07.04.2015

'Ziyaret Türk günü gibi geçti'

 • 07 Nisan 2015 11:23 (Son güncelleme 07 Nisan 2015 11:28)

  Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Ertaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bükreş ziyareti ile ilgili olarak, "Ziyaret günü adeta bir Türk günü gibi geçti. İlişkilerin stratejik niteliği bir kez daha teyit edildi" dedi.

  BÜKREŞ

  Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Koray Ertaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Bükreş’e yaptığı ziyaretideğerlendirirken, ziyaret gününün adeta bir Türk günü gibi geçtiğini, ilişkilerin stratejik niteliğinin bir kez daha teyit edildiğinisöyledi.

  Ertaş, AA muhabirineyaptığı açıklamada, Türkiye'ninRomanya’yı müstakbel müttefiki görerekRomanya’nın NATO üyeliğine başından itibaren büyük destek verirken, Romanya da Türkiye’nin AB üyeliğine güçlü destek verdiğini söyledi.

  Romanya’nın demokrasiye geçişinin ardından geçen 25 yıl boyunca Türkiye-Romanya ilişkilerinin “hep olumlu yönde ilerlediğini” belirten Ertaş,“Kökleri iki halk arasındaki tarihi yakınlığa uzanankarşılıklı anlayış ilişkilerimizin geleceğine de damga vuracak.Geleceğe dönük hedeflerimizin başında ülkelerimiz arasındaki mükemmel siyasi ilişkileri, bölgesel istikrar, işbirliği ve refahın artırılması yolunda kullanmak ve ekonomik ve ticari konularda halklarımızın yararına olan güçlü işbirliğimizi derinleştirmek gelmektedir” diye konuştu.

  Büyükelçi Ertaş, Türkiye'nin yurt dışındaki Türk yatırımları için önemli bir üs haline gelen Romanya’daki ekonomik varlığını artırmayı hedeflediğini, iki ülkenin gayet dengeli olan ikili ticaret hacmini artırmak için de ilgili tüm paydaşlarla birlikte çalıştığınıifade etti.

  Romanya’da yaşayan Türk ve Tatar kökenli soydaş ve vatandaşların, içinde bulundukları huzurlu ortamın muhafazası ve başta dil ve din olmak üzere kültürel ihtiyaçlarının karşılanmasının da gelecek hedefleriarasında bulunduğunu dile getiren Ertaş, “Bunun için Romen dostlarımızla işbirliği halinde atmakta olduğumuz adımları sürdüreceğiz” ifadesini kullandı.

  Büyükelçi Koray Ertaş, ikili ilişkilerin geleceği ile ilgili şunları söyledi:

  “Örnek ilişkilerimiz Karadeniz havzası ve Balkanlar’da barış ve refahın tesisi için hayati önem taşıyor. İki ülke makamları arasında yıllar içinde oluşan yakın temas ve işbirliğinden istifadeyle bölgesel sorumluluğumuzu yerine getirmek için ayrıca çaba göstermekteyiz. Balkanlar’da ortak tarihten barış ve işbirliği çıkarabilen ender milletler olarak bu konuda bizlere büyük görev düşmektedir.”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen hafta Romanya'yı ziyaretine değinen Büyükelçi Ertaş,“Tüm Romen dostlarımız Sayın Cumhurbaşkanımız ve heyetimize büyük hüsnü kabul gösterdiler” dedi. Ertaş, Erdoğan'ıngöreve kısa süre önce başlayan Cumhurbaşkanı Yohannis’in davetlisi olarak Romanya’yı ziyaret eden ikinci devlet başkanı olduğunu söyledi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’a büyük yakınlık gösteren Romanya Başbakanı Victor Ponta ile yapılması planlanan 10 dakikalık görüşmenin yaklaşık bir buçuk saat sürdüğünü anımsatan Büyükelçi Ertaş,ziyaretin “içerik açısından da başarılı geçtiğini, görüşmelerde ikili ilişkilerin gündeminde bulunan siyasi, ekonomik, ticari, kültürel konuların yanı sıraRomanya’daki soydaş ve vatandaşlaradair her konunundetaylı şekilde ele alındığını kaydetti.

  Büyükelçi Ertaş,Karadeniz, AB, NATO, terörizmle mücadele ve Ortadoğu gibi tematik ve bölgesel konuların da görüşmelerde detaylı şekilde gündeme geldiğinidile getirdi.

  Gerek Cumhurbaşkanı Klaus Yohannis, gerekse Başbakan Victor Ponta’nın basına yaptıkları açıklamalarında, Türkiye ile ilişkilere verdikleri önem konusunda güçlü beyanlarda bulunduklarını belirten Ertaş, şu ifadelereyer verdi:

  "Cumhurbaşkanı Yohannis, stratejik ortakları Türkiye’yle ortak hedef ve çıkarları paylaştıklarını belirtirken, Başbakan Ponta Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretinin ilişkilerimizde tarihi bir an olacağını, siyasi ve ekonomik ilişkilerimizin tarihteki en üst seviyesinde olduğunu, Romanya’nın Türkiye ile stratejik ortaklığa ihtiyaç duyduğunu, Türkiye’nin istikameti ve son dönemdeki başarılarının Romanya için bir model oluşturduğunu vurguladı.Romen devlet ve hükümet başkanları, Romanya’nın AB üyeliğimize verdiği güçlü desteği bir kez daha teyit ettiler. Kısa süre önce göreve başlayan Cumhurbaşkanı Yohannis’in selefleri gibi Türkiye ile ilişkilere özel önem vereceğini ortaya koyması, ilişkilerimizin stratejik niteliğinin siyaset ve partiler üstü bir anlayışla sürdüğünü bir kez daha gösterdi. Görüşmelerde ayrıcaCumhurbaşkanı Yohannis’in ülkemizi ziyaret etmesi üzerinde mutabık kalındı."

  Türkiye'nin Bükreş Büyükelçisi KorayErtaş, ziyaret vesilesiyle Türk işadamlarının karşılaştığı sorunlar, ilave yatırım imkanları ve Türk-Romen işadamlarının üçüncü ülkelerde ortak projeler yürütmesine dair hususların ele alındığını, ayrıcaiki ülke arasında 6,3 milyar dolar olan ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılmasıhedefinin teyit edildiğini bildirdi.

  Büyükelçi Ertaş, ziyaretle ilgili değerlendirmelerini şu sözlerle tamamladı:

  "Özetle, yediyıl aradan sonra Türkiye’den Romanya’ya cumhurbaşkanı seviyesinde yapılan bu ilk ziyarette ilişkilerimizin stratejik niteliği en üst düzeyde bir kez daha teyit edildi. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretinin, Romen makamlarıyla son derece yakın ilişkilerimize geleceğe yönelik önemli katkılar sunduğunu, ayrıcaRomanya’da yaşayan Türk toplumu, işadamlarımız ve soydaşlarımız için de büyük bir motivasyon vesilesi olduğunu düşünüyorum."

  Muhabir:İhvan Radoykov