Büyükelçi Ertaş'ın Anadolu Ajansı'na Verdiği Mülakat

Bükreş Büyükelçiliği 30.03.2015

Türkiye'nin Bükreş Büyükelçisi Koray Ertaş: "Türkiye ve Romanya arasındaki ilişkilere karşılıklı güven, dostluk ve müttefiklik bağları hakimdir" "Stratejik ortaklık, iki ülke arasındaki ilişkilerin olumlu niteliğini ifade etmek için kullanılan en güçlü tabirdir"

SOFYA (AA) -İHVAN RADOYKOV- Türkiye'nin Bükreş Büyükelçisi Koray Ertaş, Türkiye ve Romanya arasındaki ilişkilere karşılıklı güven, dostluk ve müttefiklik bağlarının hakim olduğunu belirterek "stratejik ortaklık" tabirinin ilişkilerin olumlu niteliğini ifade ettiğini söyledi.

Büyükelçi Ertaş,31 Mart-1 Nisan tarihlerindeRomanya'yıziyaret etmesi öngörülen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ziyareti öncesinde iki ülke arasındaki ilişkileri AA muhabirine değerlendirdi.

"Türkiye ve Romanya arasındaki ilişkilere karşılıklı güven, dostluk ve müttefiklik bağları hakimdir” diyen Büyükelçi Ertaş, iki ülke halklarının ortak geçmiş sayesindeyakınlaştığını ifade etti.

Ortak tarihin kalıcı izlerinden söz eden Büyükelçi Ertaş,Rumen dilindekibinlerce Türkçe kelimeyi, geleneksel yemeklerdeki ortak lezzetleri, ortak deyimlerive Romanya'da yaşayanTürk-Tatar soydaşları örnek gösterdi ve"İki ülke halkı tarihten dostluk ve yakınlık çıkartabilen ender milletlerdendir"dedi.

Büyükelçi Ertaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yılda yaklaşık yarım milyon Rumen turist ülkemizi ziyaret etmektedir. Türkiye, Rumen turistlerin tercih ettiği en önemli yabancı ülkedir. İki ülke arasındaki haftalık uçuş sefersayısı 40’ı aşmasına rağmen ihtiyaca cevap verememektedir. Türk dizileri burada ilgiyle takip edilmektedir. Ülkelerimiz arasında sağlam ve kalıcı bir dostluk köprüsü oluşturan Türk ve Tatar soydaşlarımız burada huzur içinde yaşamaktadır. Keza Romanya'nın demokrasiye geçişinin ardından buraya gelip yerleşen yaklaşık 20 bin vatandaşımız kısa sürede Rumen toplumunda saygın bir yer edinmiştir. Buradaki vatandaşlarımız Türk İşadamları Derneği TİAD gibi etkili STK’lar kurarak önemli çalışmalara imza atmışlardır.”

- Stratejik ortaklık

Türkiye-Romanya ilişkilerinin 2011 yılında stratejik ortaklık seviyesine yükseltildiğini anımsatan Büyükelçi Ertaş, "Stratejik ortaklık iki ülke arasındaki ilişkilerin olumlu niteliğini ifade etmek için kullanılan en güçlü tabirdir. Dolayısıylabu ortaklık sadece bir iyi niyet beyanından ibaret değildir"ifadesini kullandı.

"Mevcut duruma bakıldığında, ikili münasebetlerin siyaset, ekonomi, ticaret, kültür, askeri ve savunma gibi alanlarda önemli seviyelere ulaştığını memnuniyetle müşahede etmekteyiz"diyen Ertaş, şunları kaydetti:

"Bugün ilişkilerimizde siyasi bir sorun bulunmamaktadır. Ülkelerimiz bölgesel ve uluslararası meselelerde benzer görüşleri paylaşmaktadır. NATO başta olmak üzere, uluslararası kuruluşlarda yakın bir mesai yürütüyoruz. Bükreş, ülkemizin Avrupa Birliğiüyeliğine vizyoner bir yaklaşımla koşulsuz destek veren en önemli AB başkentlerinden biridir.”

- "Balkanlar'daki en büyük ticari ortaklar"

Türkiye ve Romanya'nın Balkanlar'da birbirlerinin en büyük ticari ortakları haline geldiklerinin altını çizen Büyükelçi Ertaş, ekonomik işbirliğiyle ilgili şunları söyledi:

"Hedefimiz2014 yılında 6 milyar doları aşan ikili ticaret hacmimizin yakın dönemde 10 milyar dolara ulaşmasıdır. Öte yandan, üçüncü ülkeler üzerinden gelenlerle birlikte toplam 6 milyar doları aşan yatırımlarla Romanya Türk yatırımlariçin önemli bir üs haline gelmiştir."

- Kültürel ilişkiler

İkilikültürel ilişkilerideğerlendiren Ertaş, Bükreş ve Köstence Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinin Kasım 2011'de faaliyete geçtiğini hatırlattı. İstanbul’daki Dimitri Kantemir Rumen Kültür Merkezi’nin de iki ülke halklarının etkileşimine katkı sağladığını belirten Ertaş, "Bükreş’te temsilcilik açan TİKA’nın iki ülke halklarının yararına başarılı projeler gerçekleştirerek ilişkilerimize yeni bir boyut katacağına inanıyorum"dedi.

Büyükelçi Koray Ertaş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Özetlediğim bu olumlu unsurlardan destek alarakbaşta ekonomi olmak üzere her alanda halklarımızın yararına olacak somut adımlar atılmasına ve ilişkilerimizin daha da derinleşip ilerlemesine yönelik çabalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın 31 Mart-1 Nisan tarihlerinde Romanya’ya yapacakları ziyaretle bu yolda önemli mesafe alacağımızı ümit ediyorum. 7 yıl aradan sonra gerçekleşecek bu ziyaretin başarısı için Rumen dostlarımızla yakın mesai halinde çalışıyoruz."