Büyükelçi Koray Ertaş’in Şehitler Günü Münasebetiyle Yaptiği Konuşma

Bükreş Büyükelçiliği 18.03.2015

Bükreş Türk Şehitliği, 18 Mart 2015

Sayın Genelkurmay Başkanı,

Kıymetli soydaş ve vatandaşlarımız,

Değerli Romen dostlarımız,

Kıymetli misafirler,

Yüzlerce vatan evladının ebedi istirahatgahı olan Bükreş’teki manevi değeri çok yüksek bu mekanda Şehitler Günü’nü idrak etmek üzere toplanmış bulunuyoruz.

Her yıl 18 Mart’ta idrak ettiğimiz Çanakkale Zaferi’nin Yıldönümü ve Şehitler Günü’nün bu yıl özel bir anlamı bulunmaktadır. Zira bu yıl Çanakkale Zaferi’nin 100. yılını da kutlamaktayız.

Çanakkale’de yaşlısıyla genciyle, kadınıyla erkeğiyle, Müslümanıyla gayri-Müslümüyle, Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle yüz binlerce vatan evladı hem milletimizin hem dünyanın kaderini değiştiren büyük bir kahramanlık öyküsüne imza atmışlardır. Çanakkale zaferi, vatan sözkonusu olduğunda milletimizin her engeli aşabileceğinin en çarpıcı örneğini oluşturmuştur.

Atalarımız, dedelerimiz, evlerinden barklarından binlerce kilometre uzaklıkta Kafkasya’dan Yemen’e, Galiçya’dan Sina’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada onlarca cephede milletimiz için ölüm kalım mücadelesi vermişlerdir. Galiçya cephesinde ve Romanya’da şehadet mertebesine ulaşan atalarımızın bir bölümü de bugün burada yatmaktadır.

Bu cefakar milletin evlatları Cumhuriyetimiz kurulduktan sonra da yurt içinde ve yurtdışında ülkeleri için canlarını feda etmeye devam etmişlerdir. Bazen Kore’de olduğu gibi hür dünya uğruna veya Kıbrıs’ta olduğu gibi kardeşlerini korumak uğruna şehit düşen, yurtdışında ülkelerini temsil görevi ifa ederken Ermeni terörüne hedef olan, görevleri başında teröristlerce şehit edilen veya vatan topraklarını korurken terörist saldırılarda yaşamlarını yitiren bütün şehitlerimizin gönlümüzdeki, yüreğimizdeki yeri ayrıdır.

Şehitlerimizin emanetine tüm millet olarak sahip çıkmaya devam edeceğiz. Onların vatan sevgisiyle verdikleri cefakar mücadeleyi hep hatırda tutarak, memleketimizi daha da ileri götürmek için tüm gücümüzle çalışacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanı için şehit düşen atalarımızı, kardeşlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.