Atatürk’ün Ebediyete İntikalinin 76. Yıldönümü Dolayısıyla Büyükelçi Osman Koray Ertaş Tarafından Yayınlanan Mesaj

Bükreş Büyükelçiliği 09.11.2014

Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan, mümtaz devlet adamı ve eşsiz lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 76. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.

Atatürk, Türk milletinin yeniden doğuşunun mimarıdır. Önderlik ettiği kurtuluş mücadelesiyle Türk milletinin bağımsızlığını daimi kılmış, kurduğu Cumhuriyetle hür, demokratik ve müreffeh Türkiye’nin temellerini atarak, büyük bir modernleşme sürecini başlatmıştır. Milletimizden aldığı büyük destekle harap olmuş bir ülkeyi yeniden ayağa kaldırmıştır.

Atatürk bu süreç içinde akılcı düşünen, özgüvenli, sorumluluk bilincine sahip, vatansever fertlerin oluşturduğu çağdaş ve hatta “muasır medeniyet” seviyesini aşan bir toplum tasavvur etmiştir.

Memnuniyetle görüyoruz ki bugün ülkemiz, Atatürk’ün ortaya koyduğu vizyon doğrultusunda kararlı adımlarla ilerlemiş ve dünyanın saygın ülkeleri arasında yerini almıştır. Yolculuğumuz çetin şartlarda devam etmektedir ve rehavete kapılma lüksümüz bulunmamaktadır. Atamızın yolundan giden bizlere düşen görev, geçmişimizi unutmadan ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır.

Cumhuriyetimiz kurulduğunda sadece 42 yaşında olan Atatürk, henüz 57 yaşındayken aramızdan ayrıldı. Erken bir yaşta aramızdan ayrılması milletimizi derin üzüntüye boğmuşsa da, ondan sonra gelen nesiller bize bıraktığı mirasına hep sahip çıkmış ve 10 Kasım günlerini sadece bir matem günü olarak değil, onu ve Cumhuriyetimizin esaslarını daha iyi anlamak için bir fırsat olarak görmüştür.

Bu duygu ve düşüncelerle, aramızdan ayrılışının 76. yılında, Türk milletinin aklında, gönlünde ve yüreğinde müstesna bir yeri bulunan Büyük Önder Atatürk'ü bir kez daha saygı ve özlemle anıyor, bu vesileyle, onunla birlikte fedakârca gayret gösteren istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle yâd ediyorum.