Büyükelçi Osman Koray Ertaş’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı

Bükreş Büyükelçiliği 28.10.2014

Kıymetli vatandaşlarım ve soydaşlarım,

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. yıldönümünü sizlerle birlikte kutlamanın heyecanını yaşıyorum. Bu anlamlı günde, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu kutlu vatanı müdafaa etmek için kanları ve canlarıyla mücadele eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.


Milletimizin hiçbir zaman zayıflamayan bir bağımsızlık iradesinin sonucudur Cumhuriyet. Atalarımızın vatan sevgisi, memleket aşkı, güçlü maneviyatı ve milli duruşunun neticesidir. Atatürk öncülüğünde verilen emsalsiz bir mücadelenin, bitip tükenmek bilmeyen bir azmin ve hep canlı tutulan bir umudun vardığı noktadır. Asırlar boyu büyük devletler, imparatorluklar kurmuş ve yönetmiş bir siyasi akıl ve müktesebatın eriştiği merhaledir.

Cumhuriyetin kurulduğu meşekkatli dönemi ve ecdadımızın verdiği ölüm kalım mücadelesini geride bırakan memleketimiz bugün demokrasisi, genç ve dinamik nüfusu, yükselen ekonomisi, güçlü ordusu ve bir bölümü Romanya’da bulunan başarılı girişimcileriyle dünyada saygın bir yer edinmiştir. Bununla birlikte, muasır medeniyete giden yolda katedilecek mesafeler ve önümüzde aşılması gereken büyük sınamalar vardır. Dolayısıyla, yolculuk devam etmektedir. Mücavir coğrafyamızda daima var olan çatışma ve krizler de dikkate alınarak bu yolculukta, Cumhuriyetimizin kazanımlarının pekiştirilmesi ve güçlendirilmesi için dünyanın neresinde olursak olalım, hangi işle ilgilenirsek ilgilenelim her birimize büyük görev ve sorumluluk düşmektedir.


Değerli vatandaşlarım ve soydaşlarım,

Ülkemiz ve Romanya arasındaki mevcut iyi ilişkiler her geçen gün daha da gelişmekte, güçlenmektedir. Bu noktada kuşkusuz sizlerin önemli katkısı bulunmaktadır. Romanya’daki Türk toplumu iki ülke arasında sadece beşeri değil, kültürel, ekonomik ve siyasi alanlarda sağlam bir köprü vazifesi görmektedir.

Ecdad yadigarı Türk - Tatar soydaşlarımız iki ülke arasındaki ilişkilerin harcını sağlam kılmaktadır. Asırlardır bu topraklarda yaşayan ve ülkemizle bağlarını her daim güçlü tutan soydaşlarımızın kendi kültür ve kimliklerini muhafaza etmelerine büyük önem veriyoruz. Sizin mutluluğunuz mutluluğumuz, kederiniz kederimiz, ümitleriniz ümitlerimizdir. Bu vesileyle, dost Romen makamlarına burada huzur ve güven içinde yaşayan soydaşlarımıza yönelik müzahir tutumları nedeniyle teşekkürlerimi yinelemek isterim.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye dışında 5 milyonu aşan geniş Türk ve akraba topluluklar ailesinin bir parçası olan Romanya’daki vatandaş ve soydaşlarımızın ve bilhassa çocuklarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en iyi dileklerimle kutluyor, hepinize saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.


O. Koray ERTAŞ

T.C. Bükreş Büyükelçisi