Yurtdişinda Oy Verme Tarihleri

Bükreş Büyükelçiliği 17.04.2014

VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE

Bu yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları yerlerde oy kullanma tarihleri Yüksek Seçim Kurulu tarafından aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

Birinci Tur Oy Verme: 31 Temmuz – 3 Ağustos 2014

Seçimlerin İkinci tura kalması halinde: 17 Ağustos – 20 Ağustos 2014

Bu vesileyle Romanya’da yaşayan vatandaşlarımızın ikamet ettikleri yerlere ve kayıtlarının bulunduğu temsilciliğimize göre Büyükelçiliğimiz veya Köstence Başkonsolosluğumuzda oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olmaları gerektiğinin bir kere daha hatırlatılmasında yarar görülmektedir.

Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kaydolmak için ise, vatandaşlarımızın Dış Temsilciliklerimize başvurarak adres beyanında bulunmaları zorunludur. Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde kaydı bulunmayan vatandaşlarımızın seçimlerde oy kullanmaları mümkün olamayacaktır.

Daha önceadres beyanında bulunmuş olan vatandaşlarımız, “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olup olmadıklarını, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden (http://www.ysk.gov.tr/ysk/index.html) nüfus cüzdanı bilgilerini girmek suretiyle öğrenebilirler.

Şimdiye kadar adres beyanında bulunmamış Romanya’da ikamet eden vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimizin internet sayfasında (http://bucharest.emb.mfa.gov.tr/) yer alan 11 Mart 2014 tarihli duyuruda belirtilen usul ve esaslar dahilinde adres beyanında bulunmaları mümkündür.

Vatandaşlarımıza önemle ve saygıyla duyurulur. Bükreş, 16 Nisan 2014