Adres Beyanı Hakkında Duyuru

Bükreş Büyükelçiliği 11.03.2014

VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE

Bilindiği üzere, “Seçimlerin Temel Hükümleri ile Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile yapılan düzenlemelerle, yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımızın Türkiye’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı, Milletvekilliği Genel Seçimleri ile Halkoylamalarında bulundukları ülkelerde kurulacak sandıklarda oy kullanabilmeleri mümkün hale gelmiştir. Sözkonusu düzenleme çerçevesinde, bu yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde vatandaşlarımızın yurtdışında oy kullanabilmelerine yönelik hazırlıklar Yüksek Seçim Kurulu ve Dışişleri Bakanlığı’nca sürdürülmektedir.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın yurtdışında oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları gerekmektedir. Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kaydolmak için ise, vatandaşlarımızın Dış Temsilciliklerimize başvurarak adres beyanında bulunmaları zorunludur. Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde kaydı bulunmayan vatandaşlarımızın seçimlerde oy kullanmaları mümkün olamayacaktır.

Daha önceadres beyanında bulunmuş olan vatandaşlarımız, “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olup olmadıklarını, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden (http://www.ysk.gov.tr/ysk/index.html) nüfus cüzdanı bilgilerini girmek suretiyle öğrenebilirler.

Yerleşim yeri adreslerinin kaydedilmesinde kişilerin yazılı beyanı esas alınmaktadır. Adres beyanında görev bölgesi ayrımı bulunmadığı için, vatandaşlarımız diledikleri Dış Temsilciliğimize şahsen veya posta yoluyla başvuru yapabilirler. Aynı adreste oturan ailenin ergin (reşit) fertleri, diğer aile fertleri yerine de adres beyanında bulunabilir. Çocukların adresleri ise anne, baba, veli ya da çocuğu yanında bulunduranlar tarafından bildirilir.

Yurtdışında yaşayan ve seçmen niteliği taşımakla birlikte, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde henüz kayıtlı olmayan vatandaşlarımızın, ön ve arka sayfalarıyla birlikte çoğaltılacak “Adres Beyan Formu”nu eksiksiz doldurup imzalayarak ve formu nüfus cüzdanlarının önlü/arkalı fotokopisiyle birlikte şahsen veya posta yoluyla (tercihen iadeli taahhütlü posta) Büyükelçiliğimize (Ambasada Turciei, Calea Dorobantilor nr. 72, Sector 1, Bucureşti, 010575) ulaştırarak adres beyanında bulunmaları mümkündür.

Adres Beyan Formu'nun ön ve arka sayfalarına, aşağıda belirtilen bağlantılardan da ulaşılabilmektedir:

http://www.nvi.gov.tr/Files/File/AKS/Formlar/FormB_onsayfa.pdf

http://www.nvi.gov.tr/Files/File/AKS/Formlar/FORMB-ARKASAYFA.pdf

Daha önce adres beyanında bulunmuş olan vatandaşlarımızın, adreslerini değiştirmedikleri sürece yeni bir adres beyanı yapmalarına gerek bulunmamaktadır.

EKSİK DOLDURULAN VEYA EKİNDE ÖNLÜ ARKALI OLACAK ŞEKİLDE NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ BULUNMAYAN VEYA İMZASIZ ADRES BEYANLARI, KABUL EDİLMEYECEK VE İŞLEME ALINMAYACAKTIR.

Vatandaşlarımıza önemle ve saygıyla duyurulur.