Büyükelçi Ömür Şölendil’in Atatürk’ün Vefatinin 74’üncü Yildönümü Mesaji

Bükreş Büyükelçiliği 05.11.2012
Romanya Türk Toplumunun Değerli Üyeleri,    

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu, büyük komutan ve eşsiz devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 74’üncü yıldönümünde sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.  

Atatürk, askeri dehasıyla önderlik ettiği kurtuluş mücadelemiz sonucu yalnızca Türk Milleti’nin bağımsızlığını daimi kılmamış, sahip olduğu vizyon ve üstün devlet adamlığı vasıflarıyla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin de temellerini atmıştır. Atatürk’ün öncülüğünde hayata geçirilen ilke ve devrimler, demokratik, hür ve müreffeh bir Türkiye yaratmanın ötesinde diğer milletlere de ilham kaynağı olmuştur.              

Bugün uluslararası camianın saygın bir üyesi olan ülkemiz, Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesi temelinde küresel barış, güvenlik ve istikrara katkı yapmayı gaye edinmiştir. Atatürk’ün manevi mirası bu yöndeki çabalarımızda en önemli yol göstericimiz olmayı sürdürecektir. Bu nedenle, 10 Kasım tarihini sadece bir matem günü olarak değil, O’nu ve fikirlerini daha iyi anlamak için bir fırsat olarak görmeliyiz.  

Türk Milleti’nin yüreğinde ölümsüzleşen Ulu Önder Atatürk’ü sonsuzluğa uğurlayışımızın 74’üncü yılında bir kez daha şükran ve rahmetle anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.      

Ömür ŞÖLENDİL
T.C. Bükreş Büyükelçisi