Büyükelçi Sayin Ömür Şölendil’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami Kutlama Mesaji

Bükreş Büyükelçiliği 24.10.2011
Değerli Vatandaşlarım ve Soydaşlarım,

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 88. Yıldönümünü sizlerle birlikte tam bir duygu birliği ve gururla kutlamanın heyecanını yaşamaktayım.

Cumhuriyetimiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde efsanevi bir kurtuluş mücadelesi veren aziz Ulusumuz tarafından kurulan en değerli varlığımızdır. Bu anlamlı günde, başta yüce Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizin kuruluşunda emeği geçenleri ve Cumhuriyetimiz ile Vatanımızın mevcudiyetini sürdürmesi için kanları ve canlarıyla mücadele eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyorum.

Kuruluşundan bu yana geçen 88 yılda, Atatürk’ün belirlediği çağdaş uygarlığa ulaşma çizgisi doğrultusunda hızla ilerleyen Cumhuriyetimiz emsalsiz bir başarı hikâyesidir. Demokratik ve laik yapısı, liberal ekonomisi, donanımlı kurumları, genç ve dinamik nüfusuyla Türkiye’yi daha da parlak bir geleceğin beklediğine olan inancım tamdır.

Bu vesileyle, ulusal birliğimizin ve egemenliğimizin korunmasının, geleceğimiz yönünden yaşamsal önem taşıdığını, ayrılık yaratmak isteyenlere ve emellerini gerçekleştirmek amacıyla şiddete başvuranlara milletimizin hiçbir biçimde fırsat vermeyeceğini bir kez daha vurgulamakta yarar görüyor, 19 Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirilen hain terör saldırısında şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin ailelerine metanet, yaralılara acil şifa diliyorum.

Öte yandan, 23 Ekim 2011 tarihinde Van’da gerçekleşen depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dileklerimi ifade etmek istiyorum. Milletimizin her zaman olduğu gibi birlik ve dayanışma içinde bu zor günleri atlatacağına olan inancım tamdır. 

Saygıdeğer Vatandaşlarım ve Soydaşlarım,

Ülkemiz ve Romanya arasındaki mevcut iyi ilişkilerin her geçen yıl daha da gelişmekte olduğunu memnuniyetle müşahede ediyoruz. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin giderek gelişmesinde kuşkusuz sizlerin payı büyüktür. Zira, Romanya’daki Türk toplumu iki ülke arasında kültürel, ekonomik ve siyasi bir köprü vazifesi görmekte, insanımız çalışkanlığı, dürüstlüğü ve diğer erdemleriyle başta ekonomi olmak üzere birçok alanda Romanya’ya önemli katkılar sağlamaktadır. Soydaşlarımızın kendi kültür ve kimliklerini muhafaza ederek Romen toplumuyla uyum halinde, huzur ve güven içerisinde yaşamaları memnuniyet vericidir.

Bu duygu ve düşüncelerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimle tekrar kutluyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.    

Ömür ŞÖLENDİL
T.C. Bükreş Büyükelçisi